MENU
klinika
Raporti i inteligjencës amerikane

Koreja e Veriut nuk do të heqë dorë nga armët bërthamore

Nga New York Times

Pse Merkel s’ka folur kurrë për të drejtat e grave?

Liderja gjermane më në fund foli për gjininë. Një ditë pasi parlamenti britanik votoi për...

Mediat europiane reagojnë ashpër

Brexit/ Britania po i bën europianët të humbasin durimin

Gazetat në të gjithë Evropën po shqyrtojnë gjatë gjithë kohës çfarë ndodh me Brexit, por...

Nga Project Syndicate

Italianët, rrezik për Francën dhe Makronin…

Me qeverinë populiste të Italisë që mbështet protestat e “Jelekverdhëve”, Franca duhet të kuptojë se...

The Guardian

Vetëm kur të largohet Maduro, do të shpëtojë Venezuela

Venezuela, është shndërruar në një teatër të një lufte të re. Administrata e Donald Trump,...

Replikat

Afrojnë zgjedhjet e PE, ‘ndezet’ retorika Itali-Francë

“Italia meriton më shumë sesa kaq”. Presidenti francez, Emmanuel Macron iu është përgjigjur me të...

Brexit

Theresa May do t’i kërkojë BE-së rihapjen e marrëveshjes

Theresa May ka thënë se do të flasë me BE për rihapjen e marrëveshjes së...

Nga New York Times

A “mbijeton” dot Afganistani pa mbështetjen e SHBA-së?

Vazhdimi i negociatave të Trump me talebanët lidhur me paqen në Afganistan, ngre një pyetje...

Albert Çaçi

Politika energjetike e Gjermanisë

Gjermania është ekonomia e  katërt e botës, me një GDP prej  3,67 triliard USD për vitin...

A është ende e mundur?

Ne do ta ndërtojmë murin!

Pas fitores së saj ndaj Trumpit në grindjen për murin, Nancy Pelosi nuk duhet të...

Nga The Economist

Me Brexit duhet të merret parlamenti, jo më Theresa May

Pas humbjes më të madhe parlamentare në historinë moderne britanike, Theresa Maj paraqiti më 21...

Nga Project Syndicate

Në një botë mishngrënësish gjeopolitikë, evropianët janë…

Duke nënshkruar Traktatin e Aachen, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron kanë...