MENU
klinika
Protestat vazhdojnë...

“Zien” Venezuela/ Pse u shkëputën lidhjet me SHBA-në?

The Economist

Suksesi i Kinës nuk varet nga SHBA!

Ashtu si shumica e mediave botërore, edhe presidenti amerikan Donald Trump shkroi këtë javë se...

Albert Çaçi

Brexit – Të gjithë pa plan

Ajo që po ndodh sot në jetën politike britanike, lidhur me çështjen Brexit, nuk ka...

Miratohet ligji

Kongresi votë paralajmëruese Trumpit, mbështetje NATO-s

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara miratoi me shumicë dërrmuese votash një ligj që...

A mund të shtyhet afati?

Britania nuk do të dalë nga BE në 29 mars?

Vonesa ose anulimi i Brexit do të ishte një “shkelje” e besimit të elektoratin dhe...

Përsëri Siria i bën bashkë

Takimi Putin-Erdogan/ A do të bien dakord për “zonën e sigurt”?

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është në Moskë për të takuar presidentin Vladimir Putin për...

The Guardian

Merkel-Makron, “shpëtimtarët” e Evropës…

Jo më larg se dje, presidenti francez dhe kancelarja gjermane nënshkruan marrëveshjen e Aachen, përpjekja...

The Hill

Për paqe në Siri duhet diplomaci, jo sanksione…

Shumë demokratë janë tronditur nga njoftimi i tërheqjes së trupave nga Siria nga presidenti Trump...

The Hill

Putin dhe “lufta” për ndikim në Ballkan

Qëllimi strategjik i politikës së Rusisë në Ballkan është krijimi i një mjedisi të rehatshëm...

Mosmarrëveshjet

Dorëhiqet diplomati i DASH për çështjet evropiane, Wess Mitchell

Jep dorëheqjen Wess Mitchell, diplomati kryesor për çështjet evropiane në Departamentin e Shtetit, siç raporton...

Po sfidojnë populistët

Traktati Francë-Gjermani/ Reforma në BE?

Këtë mëngjes, presidenti francez dhe kancelarja gjermane nënshkruan marrëveshjen e Aachen, përpjekja e fundit franko-gjermane...

Përplasjet Itali-Francë vazhdojnë

Salvini: Francën e ka pasuruar Afrika

 Zëvendëskryeministri dhe ministri i brendshëm Italian, Matteo Salvini tha të martën se Franca nuk kishte...