MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Pse Perëndimi nuk e lë Kinën të “shkëlqejë”?

The Hill

E përballon dot NATO Trumpin dhe 2 vjet?

Donald Trump sapo bëri dy vjet, si Presidenti i 45-të i SHBA-së, dhe tani po...

The Hill

Ballkani dhe Deti i Zi, “shënjestrat” e Putinit…

Në shkurt, ministrat e mbrojtjes të NATO-s do të mbajnë një konferencë dhe në prill...

Refugjatët

Gjermania, rekord azilkërkuesish të dëbuar. Shumica, në Itali

Gjermania ka kthyer në 2018-ten një numër rekord refugjatesh në vendet e tjera ë Bashkimit...

Shifrat më të ulëta që nga viti 2006

Putin po “rrëzohet”/ 70% e rusëve nuk e besojnë më

Besimi i Rusisë në Presidentin Vladimir Putin ka rënë në nivelin më minimal prej 13...

Gati për zgjedhjet e majit...

Lojtarët e rinj politikë në Evropë

Zgjedhjet e Parlamentit Europian 2014 ishin një moment i rëndësishëm për partitë radikale të të...

Nga New York Times

SHBA-Iran, armiq të përjetshëm?

John Limbert është një nga 52 diplomatët amerikanë, që u mbajtën peng nga Irani për...

Nga The Economist

Një traktat nuk zgjidh ‘ngërçin’ mes Makronit e Merkelit…

“Zotërinj, kurrë mos harroni se për Francën nuk mund të ketë alternativë tjetër përveç miqësisë...

Mbytja e 170 emigrantëve nga Libia

Italia: Franca fajtore për mbytjen e 170 emigrantëve në Mesdhe

Zëvendëskryeministri italian i bën thirrje BE-së të sanksionojë Francën për ‘kolonizimin e saj të vazhdueshëm’...

Profil/ Fredegonda

Kur mbretëresha e frankëve sakrifikonte bijtë e saj për…

Fredegunda (Montdidier, 545 – 597 Paris) ishte mbretëresha e frankëve, gruaja e tretë e Kilperikut,...

The Guardian

Anija e Brexit, tani në ujëra të turbullta…

Ka kaluar një javë që nga rrëzimi i BE-së, por nuk ka asnjë shenjë se...

The Guardian

Nancy Pelosi, e vetmja femër që “i tregon vendin” Trumpit…

Donald Trump është mjeshtri i emërtimit të kundërshtarëve të tij me pseudonime që në njëfarë...