MENU
klinika
Refugjatët

Gjermania, rekord azilkërkuesish të dëbuar. Shumica, në Itali

Shifrat më të ulëta që nga viti 2006

Putin po “rrëzohet”/ 70% e rusëve nuk e besojnë më

Besimi i Rusisë në Presidentin Vladimir Putin ka rënë në nivelin më minimal prej 13...

Gati për zgjedhjet e majit...

Lojtarët e rinj politikë në Evropë

Zgjedhjet e Parlamentit Europian 2014 ishin një moment i rëndësishëm për partitë radikale të të...

Nga New York Times

SHBA-Iran, armiq të përjetshëm?

John Limbert është një nga 52 diplomatët amerikanë, që u mbajtën peng nga Irani për...

Nga The Economist

Një traktat nuk zgjidh ‘ngërçin’ mes Makronit e Merkelit…

“Zotërinj, kurrë mos harroni se për Francën nuk mund të ketë alternativë tjetër përveç miqësisë...

Mbytja e 170 emigrantëve nga Libia

Italia: Franca fajtore për mbytjen e 170 emigrantëve në Mesdhe

Zëvendëskryeministri italian i bën thirrje BE-së të sanksionojë Francën për ‘kolonizimin e saj të vazhdueshëm’...

Profil/ Fredegonda

Kur mbretëresha e frankëve sakrifikonte bijtë e saj për…

Fredegunda (Montdidier, 545 – 597 Paris) ishte mbretëresha e frankëve, gruaja e tretë e Kilperikut,...

The Guardian

Anija e Brexit, tani në ujëra të turbullta…

Ka kaluar një javë që nga rrëzimi i BE-së, por nuk ka asnjë shenjë se...

The Guardian

Nancy Pelosi, e vetmja femër që “i tregon vendin” Trumpit…

Donald Trump është mjeshtri i emërtimit të kundërshtarëve të tij me pseudonime që në njëfarë...

Ursula von der Leyen/ New York Times

Asnjë aleancë nuk mund ta zëvendësojë NATO-n…

Aleanca nuk duhet vetëm për bazat dhe trupat. Duhet për mbrojtjen e rendit botëror. Në...

Nuk heq dorë nga ndërtimi i murit

Propozimet e reja të Trump/ A mund të rihapet qeveria?

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka plane të reja për projektin e murit meksikan për...

Debatet

SHBA, mbyllja e pjesshme e qeverisë sjell konfrontime politike

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane ka hyrë në ditën e 28 dhe është e...