MENU
klinika
Nga The Economist

Brexit, “mbretëresha” e krizave të Britanisë

Do të kandidojë në zgjedhjet europiane

82 vjeç por nuk heq dorë nga pushteti, rikthehet Berluskoni

Ish-kryeministri italian Silvio Berluskoni, tanimë 82 vjeç, njoftoi të enjten se do të kandidojë në...

Deklarata e avokatit të Trump

“Trump nuk ka patur asnjëherë marrëveshje të fshehta me rusët”

Avokati i presidentit amerikan Donald Trump, Rudy Giuliani tha të mërkurën se nuk ka asnjë...

Nisin stërvitjet ushtarake

Tajvani nuk do të “gjunjëzohet” para Kinës

Tajvani nuk do të “gjunjëzohet” ndaj presionit kinez, tha një zëdhënës presidencial, pasi ishulli i...

Trump do të duhet të zgjedhë...

Muri kufitar është shndërruar në “makthin” e Trump…

Nëse mbyllja e qeverisë zgjat shumë më gjatë, Presidenti Donald Trump do të duhet të...

Nga New York Times

Gjermania duhet të zgjedhë mes Kinës e SHBA-së…

Berlini është duke ecur në një vijë të hollë midis aleatit të saj më të...

Jean Claude-Juncker/ Project Syndicate

Bota ka nevojë për europianët…

Ajo që bota ka nevojë tani është drejtësia dhe progresi. Bota ka nevojë për Evropën…...

The Guardian

A mund ta shpëtojë Theresa May marrëveshjen e Brexit?

Kryeministrja i ka mbijetuar votës së mosbesimit. Fati i saj tani varet nga sa fleksibël...

Brexit

Tusk: Qëndrimi në BE, zgjedhja më e mirë për Britaninë

Zgjidhja e vetme pozitive, pasi parlamenti britanik kundërshtoi marrëveshjen e Kryeministres Theresa May për tërheqjen...

Nga New York Times

Ç’do të ndodhë me Britaninë tani që marrëveshja u rrëzua?

Votimi i parashikuar i Parlamentit britanik për marrëveshjen e largimit nga Bashkimi Evropian, i njohur...

Geopolitical Intelligence Services

Trekëndëshi i paqëndrueshëm Moskë-Kiev-Bruksel

Në vitin 2018, zhvillimet në Evropë u udhëhoqën nga një trekëndësh i ndërveprimeve ndërmjet kancelares...

Nga New York Times

Misteret e pesë takimeve Trump-Putin

Trump dhe Putin janë takuar pesë herë. Ajo që u tha ishte një mister. Hera...