MENU
klinika
Nga New York Times

Fati i Sirisë në duart e Rusisë dhe Iranit…

Nga Project Syndicate

Për Brexit duhet të vendosë vetëm populli britanik, askush tjetër…

Paradoksalisht, edhe pse bllokimi aktual i Brexit është tepër i rrezikshëm, britanikët duhet ta mirëpresin...

Albert Çaçi

Turqi-Izrael, rrëshqitje totale

Përpara Krishtlindjeve, ndërmjet Turqisë dhe Izraelit u shkëmbyen  një sërë akuzash shumë të rënda që...

Si ndikon lufta në Afganistan?

Pakistani, vendi ku terrorizmi nuk “shuhet”…

Si një fqinj i Afganistanit, Pakistani ka vuajtur shumë si rezultat i ngjarjeve në atë...

Pas 30 ditësh

Incidenti Rusi-Ukrainë/ Përfundon ligji ushtarak

Ligji ushtarak i deklaruar në pjesë të Ukrainës ka përfunduar pas 30 ditësh, mes tensioneve...

Protestat do të vazhdojnë?

Protestat e “jelekverdhëve”, makthi i Evropës edhe në 2019

Franca konsiderohet një bastion i stabilitetit midis vendeve të Bashkimit Evropian, por Emanuel Makron po...

Grupet e industrisë gjermane po "ankohen"

“Rreziku më i madh për Gjermaninë është Trump dhe Brexit”

Grupet kryesore të industrisë gjermane thanë të mërkurën se largimi i Britanisë nga Bashkimi Europian...

Nga New York Times

Trump po e shkatërron ekonominë e Amerikës…

Dy vjet më parë, pas zgjedhjes së Donald Trump, tregjet financiare u tronditën, pastaj e...

Trump i prerë

‘Qeveria e mbyllur, derisa të bëhet muri me Meksikën’

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump tha të martën se mbyllja e pjesshme e qeverisë federale...

Insiston në projekt

Trump nuk heq dorë nga ndërtimi i murit me Meksikën

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë të martën se mbyllja e pjesshme e Qeverisë amerikane...

Diskutime për Sirinë

Pse Putini nuk pranon të takohet me Erdoganin?

Presidenti turk, Tayyip Erdogan u tha gazetarëve të martën se ai me siguri do të...

Project Syndicate

Kina, mrekullia ekonomike që duhet marrë shembull…

Me 40 vjet rritje ekonomike, nuk ka kuptim që vendet të refuzojnë mësimet nga mrekullia...