MENU
klinika
Ursula von der Leyen/ New York Times

Asnjë aleancë nuk mund ta zëvendësojë NATO-n…

Nuk heq dorë nga ndërtimi i murit

Propozimet e reja të Trump/ A mund të rihapet qeveria?

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka plane të reja për projektin e murit meksikan për...

Debatet

SHBA, mbyllja e pjesshme e qeverisë sjell konfrontime politike

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane ka hyrë në ditën e 28 dhe është e...

Profil/ Ronald Regan

Si një punojës cirku u bë presidenti i Amerikës…

Ronald Regan (Ronald Wilson Reagan) ishte një politikan, anëtar i Partisë Republikane, komentator dhe aktor amerkan,...

Washington Examiner

Turqia, sponsor i terrorizmit?!

Të martën, terroristët islamikë të lidhur me grupin somalez al-Shabaab sulmuan një hotel luksoz në...

Nga New York Times

Referendumi do të jetë “shpëtimi” i Britanisë…

Një demokraci që nuk mund të ndryshojë mendjen e saj nuk është më demokraci… U...

Nga The Economist

Pse italianët e kanë “halë në sy” Makronin?

Nga trajtimi i kriminelëve deri tek pikturat e da Vinçit Cesare Battisti, një ish-terrorist i...

Albert Çaçi

Konfuzioni sirian

3 ditë më parë, në  një atentat  me bombë në qytetin e Manbinj (Hierapolis), në veri...

Gjysma e mandatit!

Trump, dy vite president. Tani, sytë nga viti 2020

Shumëkush e quan Donald Trumpin një “egomaniak”, të tjerë një njeri që i pëlqen të...

Përgatitjet vazhdojnë

Takimi Trump-Kim/ A do t’i arrijë Trump qëllimet?

Shtatë muaj pas takimit të parë mes SHBA-së e Koresë së Veriut, Pheniani ka bërë...

Nga Project Syndicate

Pse dy superfuqitë SHBA-Kinë nuk i japin fund “luftës”?

Marrëveshja në Buenos Aires dhjetorin e kaluar midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe homologut...

Një letër nga liderët kryesorë gjermanë

Gjermanët i “luten” Britanisë: Qëndroni me ne

Shumë nga liderët kryesorë gjermanë i kanë shkruar Mbretërisë së Bashkuar, duke kërkuar që ajo...