MENU
klinika
Nga The Economist

“Beteja” e Donald Trump me ligjin

Vazhdojnë protestat në Paris

5 javë protesta në Francë/ Çfarë kërkojnë ende “jelekverdhët”?

Protestuesit “jelekverdhë” janë mbledhur në Champs-Elysées në Paris dhe kjo është fundjava e pestë e...

Nga Project Syndicate

Si Kina e “rrëmbeu” Detin e Kinës Jugore…

Kanë kaluar vetëm pesë vjet që kur Kina filloi rikuperimin tokës në Detin e Kinës...

Nga New York Times

Melodrama e Brexit, historia më e mërzitshme në botë…

Asgjë nuk do të ndryshojë. Detajet janë  vendosur. Dhe të gjitha këto do të përcaktojnë...

Vendimi i Gjykatës

Trump nuk harron! Nis ‘shfarosja’ e Obama Care

Një gjykatës federal nga Teksasi ka vendosur të shpallë si antikushtetues një pjesë të konsiderueshme...

Erdogan paralajmëron SHBA-në

Turqia do të ndërhyjë prapë në Siri

Forcat turke do të hyjnë në qytetin sirian Manbij nëse Shtetet e Bashkuara nuk i...

Nga Reuters

Irani mund ta “shkatërrojë” Evropën…

Ali Akbar Salehi, shefi bërthamor i Iranit dhe ish-ministri i jashtëm, ka paralajmëruar se iranianët...

Nga New York Times

Khashoggi nuk është viktima e vetme e Arabisë Saudite…

Vrasja e Jamal Khashoggi e ka përqëndruar vëmendjen e gjithë botës në abuzimet e të...

Theresa May në Bruksel

Brexit/ BE: Qartësim i marrëveshjes, jo rinegociim

Theresa Maj i është thënë të kthehet në parlament dhe të gjejë një mënyrë për...

Nga Project Syndicate

Europa më e rrëmujshme se kurrë…

E ardhmja e demokracisë, prosperitetit dhe paqes në Evropë është bërë e paqartë. Dhe me...

Hodeida, "litari i shpëtimit"

Jemeni drejt paqes/ Armëpushim në portin kryesor

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara njoftoi të enjten se palët ndërluftuese të Jemenit...

Nga Project Syndicate

Revolucioni që ka nevojë Evropa…

Protestat e “Jelekverdhëve” në Francë janë krahasuar me revoltën historike të majit të vitit 1968....