MENU
klinika
Nga BBC

“Austria, një fole spiunësh”

Protesta për rritjen e çmimit të karburantit

Protesta në Francë/ një i vdekur, dhjetëra të plagosur

Një protestues ka vdekur në një aksident dhe gjithashtu ka njoftime për plagosje, ndërkohë që...

Bashkë kundër rusëve

Pompeo: SHBA mikja më e mirë e Ukrainës

Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo tha se “Ukraina nuk ka mik më të...

Nga Project Syndicate

Europa duhet t’i japë një shans Italisë

Është e kuptueshme që Komisioni Evropian do të reagojë ashpër kundër buxhetit të propozuar të...

Nga New York Times

CIA: Princi saudit urdhëroi vrasjen e Khashoggi

Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) ka arritur në përfundimin se princi i Arabisë Saudite, Mohammed...

Nga Project Syndicate

Është koha që evropianët të bashkohen kundër populistëve…

Kryeministri grek Alexis Tsipras kohët e fundit deklaroi se të gjitha forcat progresive, demokratike dhe...

Brexit

BE i tregon ‘kufirin’ Britanisë

Vendet e Bashkimit Evropian u takuan për të formuluar një tekst që do të shoqërojë...

Nga New York Times

Luftërat Botërore nuk mbaruan kurrë…

Kjo ka qenë java e nxjerrjes së mësimeve nga Lufta e Parë Botërore. Ceremonia në...

Nga New York Times

Donald Trump, president më i keq se Richard Nixon…

Presidenti aktual po e çon Amerikën më afër fashizmit  më shumë sesa njeriu që qëndronte...

Deklarata e ish-kryeministrit italian

Brexit mund të shkatërrojë stabilitetin në Itali…

Ish-kryeministri i Italisë i ka thënë CNBC-së se ai ka frikë për stabilitetin në Evropë...

Nga New York Times

Ç’do të ndodhë me Arabinë Saudite?

Arabia Saudite vjen me një tjetër histori mbi vrasjen e gazetarit. Administrata Trump duket e...

Nga The Economist

SHBA nuk mund ta konkurrojë Rusinë…

Duket e pamundur që SHBA të sfidojë gazsjellësin rus… Këtë javë Rick Perry, sekretari amerikan...