MENU
klinika
Europa ka gati planet

BE po përgatitet për Brexit pa marrëveshje

Nga New York Times

Fundi i Evropës?

Që nga Lufta e Dytë Botërore, rendi global liberal është mbajtur nga dy shtylla kryesore:...

Albert Çaçi

Turqia përgatit operacionin e ri

Turqia është duke grumbullar një pjesë të trupave në kufirin e saj jugor  në drejtimin e...

Pse kriza humanitare nuk po merr fund?

Paqja “e cunguar” në Jemen…

Ndërkohë që palët ndërluftuese të Jemenit u takuan në Suedi javën e kaluar, shpresat ishin...

Nga New York Times

Europianët të zgjohen: Siguria e tyre po kërcënohet!

Hakerët kanë hyrë në rrjetin e komunikimit diplomatik të Bashkimit Evropian për vite, duke zbuluar...

Nga New York Times

“Lufta” e Trump kundër emigrantëve

Pavarësisht nga humbjet e mëdha në vitin 2018, Presidenti Trump dhe mbështetësit e tij republikanë...

Kina nuk pranon leksione!

Xi Jinping: Mos na tregoni se çfarë të bëjmë

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka paralajmëruar vendet të tjera që të mos i “diktojnë” Pekinit...

Nga Project Syndicate

Agonia e vazhdueshme e Brexit…

Kryeministrja britanike Theresa May po lufton ditë pas dite për marrëveshjen e Brexit. Partia Konservatore...

"Udhëheqja në Ukrainë ngjason me nazizmin"

Rusia: Nuk jemi në luftë me Ukrainën

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov krahasoi udhëheqjen e Ukrainës fqinje me nazistët ndërsa përsëriti...

Nga New York Times

Kaosi, specialiteti i Trump…

Një javë përpara Krishtlindjeve dhe të gjithë përmes Shtëpisë, po vjen moment që një pjesë...

Operacioni ushtarak turk

Erdogan: Trump e mbështet operacionin tonë ushtarak në Siri

Turqia mund të fillojë një operacion të ri ushtarak në Siri së shpejti ka thënë...

‘Jelekët e verdhë’

Franca akuzon rusët për nxitjen e protestave

Robotët e automatizuar dhe llogaritë e facebook-ut që shkruajnë kundra Macronit dhe me vend origjine...