MENU
klinika
Kriza në Ballkan

Juncker: Në Ballkan luftë e re pa BE-në

Takimi Putin-Modi

Nënshkruhet marrëveshja Rusi-Indi për sistemin e raketave

India dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje me 5.43 miliardë dollarë për pesë sisteme raketash S-400...

Erdogan nuk e përjashton mundësinë

Referendum në Turqi për anëtarësimin në BE?

Një referendum mbi pranimin në Bashkimin Evropian mund të bëhet në Turqi, tha të enjten...

Nga New York Times

Hulumtimi i Times: Trump një mashtrues i vërtetë! 

Një pjesë e mirë e amerikanëve dhe pjesës tjetër të botës kanë qenë gjithmonë skeptikë...

Nga The Economist

A është Kina ‘lokomotiva’ edhe për Evropën?

Kina po i kushton rëndësi Evropës. Investimet kineze në Evropë u rritën, në gati €...

Nga Project Syndicate

Aleanca SHBA-Japoni në rrezik…

Ankesat e Japonisë në lidhje me orientimin e Amerikës së Parë dhe politikat proteksioniste të...

Deklarata

Erdogan: BE anti-myslimane, do ndërpresim negociatat

Presidenti Tayyip Erdogan tha se po merr parasysh thirrjen e një referendumi për të konsideruar...

Pse po krahasohen dy vendet?

Italia nën hapat e ‘fatit të zi’ të Greqisë…

Italia nuk është si Greqia. Është më mirë dhe më keq. Ekonomia e Italisë është...

Deklarata e ministres franceze

Pse Franca kërkon Brexit pa marrëveshje?

Një Brexit pa marrëveshje do të ishte më mirë për Francën, kështu deklaroi mbrëmë një...

Nga Project Syndicate

Si shpëton Evropa nga populistët ‘alla Trump’?

Nuk është çudi që populistët që luftojnë kundër elitave të korruptuara përfundojnë vetë si elita...

Traktat i vitit 1955

Pse SHBA hoqi dorë nga Traktati i Miqësisë me Iranin?

SHBA do të tërhiqet nga një traktat dhjetëvjeçar me Iranin, i cili u përmend nga...

Flet Mevlüt Çavuşoğlu

Turqia thirrje BE-së: Mos bëni hapa prapa

Duke folur në një konferencë të përbashkët për media me homologun holandez Stef Blok në...