MENU
klinika
Fotot...

Të kapërcesh Alpet e Shqipërisë

Opinion

Shqiptarët, janë lexues të mirë

Nga MIMOZA HYSA/ Falenderojmë shumë INSTAT-it që më në fund, pas kërkesave të vazhdueshme e...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 23 gusht?

775-Mbreti Xhorxh i Tretë i Anglisë deklaroi se kolonitë britanike në Amerikë ishin në rebelim...

Nga Migjeni

“Unë nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram…”

Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as...

"Vrasja e mushkonjës"

Politikani

Nga Xhevdet Bajraj Si duket politikani i mirë këtu është ai që ka bërë kirurgji...

Fotot

Thagmat e komunizmit në shënimet e Dritëroit

Blloku shenjon në faqen e parë “ Shënime , 1988-1990”. I ruajtur , së bashku...

Debati

“Lolita” 58 vjet kopertina

“Literary Hub” ka publikuar së fundi pjesë të debatit mes Nabokov-it dhe botuesit të tij...

Rrënjët e tyre, zënë fill tek pasardhësit e Skënderbeut

“Berishajt” e Buenos Aires, Argjentinë

Sociedad Albanesa de Berisso (Berisha), ka edhe kishën e saj, si dhe qendrën kulturore Arbereshe....

Politika është art dhe arti politikë?

Politika me art e Ardian Isufit

Nga Ilnisa Agolli “ART is POLITIC and POLITIC is ART” është ajo që thotë për...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 22 gusht?

1831 –Skllavi zezak Nat Turner udhëhoqi një revoltë të skllevërve në zonën rurale të Virxhinias....

Tirana dikur

Tirana, si më kujtohet

Nga YLLI DEMNERI Në fund të viteve ’80 erdhën nga Franca autobusët Saviem. E para...

Të dhënat e INSTAT

Rreth 1 milionë shqiptarë mbi 25 vjeç nuk kanë lexuar asnjë libër

Të lexuarit e një libri po shuhet pak e pak sidomos edhe për shkak të...

REKLAMA