MENU
klinika
Ditari i romancierit

Surprizë: Zbulohet dorëshkrimi i pabotuar Saramago-s

Nga Klodiana Beshku

10 paradokse të femrave shqiptare

Të jesh femër në Shqipëri, nuk është edhe aq e lehtë sa ç’duket! Përpara disa...

Kriza me Jugosllavinë

Kur Enveri kërcënonte Jugosllavinë: Do të thaj Ohrin

Marrëdhëniet e Enver Hoxhës me udhëheqjen jugosllave kanë qenë nga më të çuditshmet. Gjatë Luftës...

Jeta tragjike e saj

Lekë Dukagjini i vrau burrin/ Jerina përfundon në manastir

Jerina Dushmani, padyshim ishte princesha më e bukur shqiptare, sipas rrëfimeve të historianëve. Të paktën,...

Nga Elena Ferrante

“Pirja e duhanit kur shkruan, vetëm një kënaqësi mashtruese”

Për The Guardian Cigaret, alkoli apo kokaina e bëjnë përdoruesin të mendojë se kështu është...

Intervistë/ Mehmet Kraja

‘Rama mori në dorë Kosovën pa ia kërkuar kush’

Intervistë/ Kulturën po e përdor politika Intervistoi Beti Njuma & Alda Bardhyli Le ta nisim bisedën...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 24 gusht?

79 – Pas shekujsh në gjendje pasive, mali Vezuv shpërtheu në jug të Italisë, duke...

Thënie

Përse shkruaj?

“Shkruaj për të nëjtën arsye që marr frymë, sepse po të mos e bëja, do...

Vejusha e Heroit Bajo Topulli

Vejusha e Bajo Topullit, e papunë dhe torturat e komunizmit

E veja e heroit Bajo Topullit pa punë? Më 1 nëntor 1932 Merushe Topulli, e...

"Princi i vogël" që ngjit në skenë një aktore të madhe

“PRINCI I VOGËL” i Yllka Mujos

Nga Ilnisa Agolli/  “Për ne, për ne që e njohim jetën, numrat janë një pesë...

Unë mendoj ndryshe nga ju...

MUSINE KOKALARI: E dua vendin pa qenë komuniste

Nga Sadik Bejko/ Unë nuk kam nevojë të jem komuniste të dua vendin tim. E...

Koncerti në Amfiteatrin e Tiranës

“Karajfilat e Shkodrës” në Tiranë

Nga Andreas Dushi/  Sonte në mbrëmje, në Amfiteatrin e Tiranës do të mbijnë më të...

REKLAMA