MENU
klinika
Almanak

Çfarë ka ndodhur më 21 gusht?

Fundi i karrierës së aktorit të madh?

Rrënimi i Kevin Spacey

“Billionaire Boys Club’, që të premten e 17 gushtit debutoi në dhjetë salla kinematografike amerikane...

Nga Ismail Kadare

Letërkëmbimi me Lasgushin

Mozaiku i zymtë i poetit elitar. Gjatë sistemimit të arkivit vetjak, për gëzimin tim të...

Letërsi

Dëshmi e ndërkallur për Teatrin Popullor

Nga Arben Dedja/ Dihet që oborrin e Teatrit Popullor (sot Teatri Kombëtar) e ndan vetëm...

Sipas rrjetit të librarive Adrion

10 titujt më të shitur të javës

Këto janë 10 titujt më të shitur të javës sipas rrjetit të librarive Adrion. Lista...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 20 gusht?

636– Forcat arabe të udhëhequra nga Halid bin Ualid marrin kontrollin mbi Sirinë dhe Palestinën...

Foto e rrallë

Kur përurohej fototeka “Marubi”

Në Ditën Botërore të Fotografisë Muzeu Marubi në Shkodër ka ndarë me ndjekësit e tij...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 19 gusht?

43 pes – Gaius Julius Cadaesar Octavianus detyron Senatin për ta zgjedhur Konsull. Më vonë,...

Honoré de Balzac

Kur Evropa humbte një shpirt të madh!

Nga Luan Rama/ Në fundin e viteve 80’ në Tiranë vazhdonte botimi në shqip i...

Pjesëmarrës Michelle dhe Barack Obama

Aretha Franklin, lamtumira në 31 gusht

Cermonia e varrimit për Aretha Franklin do të zhvillohet në kishën ku iu dha lamtumira...

Ernest Koliqi

Shqiptarët që merren përditë me politikë!

Shqiptarve, përgjithësisht, u pelqen politika. Jo aqë ajo qi me ânë të nji përpjekjeje vepruese...

T'i maskojmë apo t'i rrëfejmë ndjenjat tona?

Elena Ferrante: Mikesha ziliqare

Përktheu Beti Njuma Nga “The guardian” Nëse duam të tregohemi të ndershëm, duhet të rrëfejmë...

REKLAMA