MENU
klinika
Më të famshmit...

Librat që u shkruajtën nën efektin e drogës

Mehmet Kraja

Në kafenenë e rrëfimeve

Nëse në vitet 70-80-të jeta letrare në Prishtinë i dhuronte atmosferë tjetër qytetit, 40 vjet...

Muza e trishtuar e Izet Sarajliq

Lulja kundër thikës

Nga prof SALAJDIN SALIHU Izet Sarajliqi nuk lindi në Sarajevë, por ky ishte qyteti i...

Nga Edison Ypi

Sizifi Rinush Idrizi

Dy motra, dy vëllezër, asnjëri nga ne ende nuk e di nëse prindërit tanë përdorën...

Shqipëria e 1918-ës në revistën prestigjioze

Shqipëria përmes fotove të “National Geographic”

Nga Mal Berisha Shqipëria është lis i rritur mbi një trung ilir. Ashtu si disa...

Mehmet Kraja

Rama gatoi deklaratat për korigjim kufijsh

Shkrimtari dhe publicisti Mehmet Kraja është shprehur se deklarata e presidentit serb Vuçic dhe presidentit...

Shuhet diva e muzikës soul

Lamtumirë Aretha Franklin!

Shuhet një nga zërat më të mëdhenj të muzikës botërore. Mbretëresha e muzikës soul vdiq...

Shqipëria nën pushtimin osman

Shqipëria e 1900-ës. Shqiptarët nën ‘urdhrat’ e Sulltanit

Këto janë disa foto të tjera të rralla të Shqipërisë të vitit 1900. Koleksioni i...

Nderimi i fundit i figurave të shquara të Shkodrës...

Funerale madhështorë në objektivin e Marubit

Gjatë periudhës së Rilindjes në Shqipëri, një numër i madh njerëzish ndriçuan në thuajse çdo...

Njihuni me historitë e tyre...

Çiftet më të famshme të letërsisë botërore

Në këtë artikull po iu sjellim disa nga historitë e dashurive të çifteve më të...

Harta të shekullit të 18

Shpërhapja ballkanike dhe populli shqiptar

Më poshtë po iu sjellim disa harta etnografike, të shekullit 18 –të, dërguar nga një...

"Unë mbetem me to"

Elena Ferrante: Mos përgojoni gratë

Përktheu: Loreta Bërhami Si është e mundur, më pyesin njerëzit, që nuk njeh qoftë edhe...

REKLAMA