MENU
klinika
Almanak

Çfarë ka ndodhur më 30 gusht?

Ironia e datës së lindjes dhe vdekjes

Vdes Shyqyri Çoku, hetuesi i Át Zef Pllumit

Mëngjesin e datës 28 gusht, e cila si për ironi të fatit përkon me datëlindjen...

Takimi mes tyre

Esat Pasha-Willsonit: Nuk duam Turqinë, por Amerikën

Një rrëfim interesant mbi takimin e Esad Pashë Toptanit dhe presidentit amerikan Wilson. Gazetari Ilir...

Shkëlqimi i Bizantit

Shqiptari me buke të thatë, u bë perandori më i fuqishëm

‘Ealo e polis’ ishte thirrja kur perandoria më e fuqishme e botës ra. Perandoria e...

Françeskani i Madh

Át Zef Pllumi rrnoi për me tregue

Nga Andreas Dushi Ishte data 28 gusht e vitit 1924, dita në të cilën Kisha...

Përshtatës me ambientin

Vllehët pa komb-shtet në mes të komb-shteteve

Origjina dhe karakteri i vllehëve Origjina e tyre mendohet se vjen prej dy hipotezave kryesore....

Nga Dom Artur Jaku

Kisha e Shën Sofisë, mrekullia e panjohur e Shkodrës

“Ndërmjet Dejës e Shatit të Mazrrekut gjenden gërmadhat e një kishe të bukur, me kybe...

Nga Ilir Ikonomi

Një gazetar para kobures së qeverisë

Në fillim të shtatorit 1928, kur Shqipëria sapo ishte shndërruar në mbretëri dhe Presidenti Ahmet...

Poezitë

Shpëtim Selmani/ Bastardi i rrugëve ku u vra shpirti

Nga Ilnisa Agolli/ Të bësh një hyrje për Shpëtim Selmanin, shkrimtarin rrebel, të vërtetë, me...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 29 gusht?

1915 – Lindi Ingrid Bergman (vdiq po në datën 28 gusht, 1982) Kur e ftoi...

Dita e Verës

Shqiptarët e Ukrainës

“Ne Shqiptarë’ – Përfaqësuesit e etnisë së Besarabisë në qytezën Izmail kanë festuar Ditën e...

Fati i tmerrshëm i tij

Shqiptari më i vuajtur në botë, bëri dyfishin e burgut të Mandelës

Hyri në burg në moshën 24-vjeçare. Vdiq aty në moshën 67-vjeçare. Fotoja e parë është...

REKLAMA