MENU
klinika
Dori, nuk është më

60 vjetori i Teodor Kekos, larg-afër si në poezi

Letërsia dhe besimet fetare

Shtylla Judeo-Kristiane dhe krimet e komunizmit

Milazim Krasniqi/ Edhe komunizmi si ideologji e cila proklamoi ba­ra­zinë e njerëzve dhe zhdukjen e...

GJERGJ FISHTA

Ma zor mblidhen dy shqyptarë, Sesa mblidhet nji thes me pleshta

Kishin hyp nji rreze dilli, Ai Shën Pjetri e ai Shën Mhilli, E po flisnin...

Një ndër objektet më të bukura në Shkodër

Abacia e Shirgjit drejt restaurimit

Abacia e Shirgjit buzë lumit Buna, një ndër objektet më të bukura e me vlerë...

Kinematografia Shqiptare

Marjeta Ljarja: U trondita dhe qava në burg

Nga Ilnisa Agolli/ Filmi shqiptar është dritarja e vetme nga ku mund të shohim një...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 2 shtator?

1666 – Shpërthen Zjarri i Madh në Londër dhe zgjat për tri ditë duke lënë...

Nga JULIAN BARNES

Enigma e një fundi

Përktheu Ilir Baçi Kur jemi të rinj, të gjithë ata që janë mbi tridhjetë vjeç...

“Mediokriteti shpirtëror”

Fjalimi i madh i Solzhenicinit

Liria, shtypi dhe Perëndimi “totalitar” Fjalimi i Aleksandër Solzhenicinit në vitin 1978 në Harvard Në shoqërinë...

Gjergj Kastrioti, "Athleta Christi"

Klerikët Katolikë: Skënderbeu, ky “shenjt” i madh

Nga Andreas Dushi “Botimet Françeskane” me përgjegjës Át Vitor Demaj dhe Át Mirash Marinaj, së fundmi...

Nga Denis Dyrnjaja

Alfabeti pa Ë dhe pa Ç, nga 36 në 34 shkronja

Prej vitesh në përdorimin e gjuhës së shkruar, shpesh edhe në institucione zyrtare të të...

Nga Alion Çaçi

“Turizmi shqiptar 2018, më i keqi që bota ka parë”

Nel mezzo del cammin di nostra vita mi ritrovai në Dhërmi. Sa kisha rënë të...

Mimoza Hysa

Libri nën shënjestrën e barbarëve

“Ideja që bota e librit është vënë në shënjestër prej barbarëve është tashmë kaq e...

REKLAMA