MENU
klinika
Mirupafshim det, mirupafshim çlodhje

Fjali dhe aforizma për muajin shtator

Betejat e Skënderbeut

Në Mamurras, aty ku 5 shekuj më parë bëhej beteja…

Në kontekstin Europian të përpjekjeve të Papa Kalistit III për organizmin e një Kryqëzate të...

Iniciativa MEMO

Memorial për fëmijët e vdekur në Kampin e Tepelenës

Nga Andreas Dushi Sipas të dhënave historike dhe regjistrave të kohës, kur Kampi i Tepelenës ishte...

Rudi Erebara

Librat shkollorë të përdorur: Dija nuk ngrihet me zhele

Fëmija që merr falas një libër të përdorur një herë, edhe shumë më keq dy...

KINEMA CINEPLEXX

Shkojmë në kinema. Cilët janë filmat e kësaj jave?

Vera duket se mbaroi vërtet dhe shtatori erdhi duke ndezur motorrët e punës për të...

NALTËSIMI I ISKANDERIT” nga Benjamin Disraeli

Skëndërbeu dhe dashuria për të bijën e Hunyadit

Nga Mal Berisha/ Benjamin Disraeli, Earli i Beaconsfieldit, (1804-1881) ka qenë një shkrimtar i njohur...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 3 shtator?

301 – San Marino, një prej vendeve më të vogla në botë dhe Republika më...

Dori, nuk është më

60 vjetori i Teodor Kekos, larg-afër si në poezi

Nga Ilnisa Agolli/ Sot është një e dielë e trishtë. Dori, nuk është. Do doja...

Letërsia dhe besimet fetare

Shtylla Judeo-Kristiane dhe krimet e komunizmit

Milazim Krasniqi/ Edhe komunizmi si ideologji e cila proklamoi ba­ra­zinë e njerëzve dhe zhdukjen e...

GJERGJ FISHTA

Ma zor mblidhen dy shqyptarë, Sesa mblidhet nji thes me pleshta

Kishin hyp nji rreze dilli, Ai Shën Pjetri e ai Shën Mhilli, E po flisnin...

Një ndër objektet më të bukura në Shkodër

Abacia e Shirgjit drejt restaurimit

Abacia e Shirgjit buzë lumit Buna, një ndër objektet më të bukura e me vlerë...

Kinematografia Shqiptare

Marjeta Ljarja: U trondita dhe qava në burg

Nga Ilnisa Agolli/ Filmi shqiptar është dritarja e vetme nga ku mund të shohim një...

REKLAMA