MENU
klinika
Nga JULIAN BARNES

Enigma e një fundi

“Mediokriteti shpirtëror”

Fjalimi i madh i Solzhenicinit

Liria, shtypi dhe Perëndimi “totalitar” Fjalimi i Aleksandër Solzhenicinit në vitin 1978 në Harvard Në shoqërinë...

Gjergj Kastrioti, "Athleta Christi"

Klerikët Katolikë: Skënderbeu, ky “shenjt” i madh

Nga Andreas Dushi “Botimet Françeskane” me përgjegjës Át Vitor Demaj dhe Át Mirash Marinaj, së fundmi...

Nga Denis Dyrnjaja

Alfabeti pa Ë dhe pa Ç, nga 36 në 34 shkronja

Prej vitesh në përdorimin e gjuhës së shkruar, shpesh edhe në institucione zyrtare të të...

Nga Alion Çaçi

“Turizmi shqiptar 2018, më i keqi që bota ka parë”

Nel mezzo del cammin di nostra vita mi ritrovai në Dhërmi. Sa kisha rënë të...

Mimoza Hysa

Libri nën shënjestrën e barbarëve

“Ideja që bota e librit është vënë në shënjestër prej barbarëve është tashmë kaq e...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 1 shtator?

1715- vdes mbreti Luisi XIV i Francës. Napoleoni e ka quajtur “Mbreti i vetëm i...

Përvjetori i Princeshës

Thëniet më të bukura nga Ledi Diana

Me rastin e ditës së vdekjes, më 31 gusht 1997, po përkujtojmë Princeshën Diana Spencer...

Nga: Dorian Koçi

Gëte, lindja e poetit universal

Përvjetori i lindjes së Goethes, këtij vigani të mendimit Europian është gjithmonë një përvjetor që...

1934

Fan NOLI, pjesë nga Introdukta e romanit “Don Kishoti i Mançës”

“Në Shqipëri kjo vepër do të kuptohet më mirë se kudo gjetkë. Se atje tipat...

Jeta private e themeluesit të “Apple”

Ana e “errët” e Steve Jobs

E bija, Liza, diku në libër shprehet “Suksesi e ktheu në një demon”. Ja se...

Salman Rushdie

Shtëpia e artë

Përktheu: Ilir Baçi Mendoje jetën si roman, të themi si një roman me 400 faqe,...

REKLAMA