MENU
klinika
Salman Rushdie

Shtëpia e artë

Viti i Skënderbeut

Çfarë na thotë sot Skënderbeu?

Nga Sali BYTYÇI/ Sivjet është Viti i Skënderbeut, po nga rrethanat e ngarkuara: politike, ekonomike,...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 31 gusht?

12 – Lind Kaligula, perandor romak. Kaligula sundoi në vitet 37-41. Ai është i njohur...

"Ligji i pashkruem në Shqipni"

Margaret Haslucku: Kanuni, ligji i pashkruem

“NË FAKT, VETËQEVERISJA E MALSORËVE SHQIPTARË SHKON LARG DREJT NJË DEMOKRACIE TË VËRTETË NË SENSIN...

'Epiqendra e dadaizmit'

“Dashuria e ethshme e Kiki de Montparnasse dhe Man Ray”

Lidhja e dashurisë mes Kiki de Montparnasse dhe Man Ray ishte në “epiqendër të dadaizmit”...

Ismail Kadare

Pavarësia e letërsisë!

(Nga fjalimi me rastin e marrjes së çmimit ‘Asturias’) Ka patur dhe vazhdon të ketë...

Nga ABBA tek ACE OF BACE

Anglishtja e këngëve “Pop”, shkruar nga suedishtfolësit

Përktheu: Migena Elezi Brezit të viteve ’93 padyshim që i kujtohet kënga “All That She...

Ubi Spiritus Domini, ibi libertas

“Hylli i Dritës”, pak dritë në errësirën e prapambetjes

Nga Andreas Dushi Ishte viti i parë i pavarsisë kur Át Gjergj Fishta bashkë me...

ALASTAIR CAMPBELL

Anna Wintour, “djalli” i modës

Duhet ta pranoj, se duke qenë se kam vetëm tri palë këpucë – një palë...

Historia e Ana Komnena

Betejat bizantine në trevat e Shqipërisë së sotme

Nga Luan Rama/ Një nga kronistët më të vjetër të kohës bizantine që hedh dritë...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 30 gusht?

30 para erës sonë – Kleopatra, mbretëresha e Egjiptit dhe e dashura e Jul Çezarit...

Ironia e datës së lindjes dhe vdekjes

Vdes Shyqyri Çoku, hetuesi i Át Zef Pllumit

Mëngjesin e datës 28 gusht, e cila si për ironi të fatit përkon me datëlindjen...

REKLAMA