MENU
klinika
Intervistë me shkrimtarin e njohur shqiptar

Në pritje të romanit në italisht “Piccola saga carceraria”

Arkitekti dhe piktori i madh shqiptar

Rrënimi i shtëpisë së Kolë Idromenos

Në G’juhadolin e Shkodrës, lagjen historike e karakteristike qindravjeçare të qytetit që lidh Katedralen me...

ALION ÇAÇI

Dekoderi i ushtrisë së vdekur

Në dimrin e vitit 2016, lëviza në një apartament të ri në periferi të qytetit....

Almanak

Çfarë ndodhi më 16 shtator?

1630 – Fshati Shawmut në Masaçusets ndërron emrin. Shawmut ishte emri i fisit indian në...

Dom Artur Jaku

“Nuk mund të besosh tek Zoti e të jesh mafioz”

Kush është mafioz nuk jeton si i krishterë, sepse blasfemon me jetën e vet kundër...

Fundjava në Korçë

Sezoni artistik troket me klasikët botërorë

Fundjava në qytetin e Korçës ka trokitur me nota klasike. Orkestra Simfonike e RTSH ka...

Teatri “Migjeni”

Drama erotike u prit me sallën gjysëm bosh

Mbrëmjen e së Premtes, u ngjit në skenën e Teatrit “Migjeni” drama e shumëdiskutuar “Rrethi”...

Komunikimi simbolik

Kafja, ritual mesazhesh dhe simbolikash për shqiptarët

Shqiptarët kanë pasur simbolika të shumta në ritualin e pirjes së kafes. Ato shënjonin mesazhe...

Aspektet më intime të vdekjes

Çfarë ndodh me trupin kur vdesim

Në projektin fotografik “About Dying”, artistja daneze Cathrine Ertmann nxjerr në pah vdekjen në detajet...

Çfarë këshillon psikologia Lira Gjika

Mos kërkoni problemin te fëmija, por te komunikimi prind-mësues!

Germat dhe numrat, dy shenjat, që njeriu krijoi për të shprehur atë, që mendon, për...

Aktorit që "lindi për të interpretuar Hamletin"

Aleksandër Moisiu në Shkodër

Aktori shqiptar me famë botërore i cili asnjëherë nuk luajti në një teatër shqiptar vjen...

Qëllime dhe fitore

Kryengritjet e shqiptarëve në shekuj, armiqtë e tyre

Shqipëria mbahet si vend i ashpër e luftarak, sa i dashur dhe i dhënë pas...

REKLAMA