MENU
klinika
Realitete Njerëzore

‘’Delegacioni’’, filmi që nis rrugëtimin ndërkombëtar

Komedia Rikthehet

Komedia ”TAG”kthen të qeshurën në ”arTurbina”

Sot në ambientet e arTurbinës” deri në datën 14 tetor në orën 20:00 vjen komedia...

Statuja më e njohur në botë

Pse Davidi i Mikelanxhelos është kaq i famshëm?

Davidi është realizimi më perfekt i Mikelanxhelos dhe statuja më e famshme në botën e...

Çfarë nuk dinit për Vaçe Zelën

Të pathënat e divës së muzikës shqiptare

Ikonat e mëdha si Vaçe Zela janë të pazëvendësueshme dhe të pakrahasueshme si për artin,...

Almanak

Histori: Çfarë ka ndodhur më 12 tetor?

1285 – Në Mynih të Gjermanisë, thashethemet se hebrenjtë përdorin gjakun e të krishterëve në...

FAMILJA RROTA

Njëri gjuhëtar dhe tjetri piktor! Historia e vëllezërve shkodranë

“Po shkruej për vedi e për Shkodrën” ishte libri që pak kohë më parë u...

Filmi Kosovar

‘’Gardhi’’ garon për OSCAR

Filmi “Gardhi” nga Lendita Zeqiraj është shpallur si më i miri Palm Springs. Ai mund...

Letersi Shqiptare

Arben Prendi promovon “Vepra poetike”

Sot në sallën e amfiteatrit, në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës, u mbajt...

Shuhet Fatos Arapi

Letërsia në zi, ikën dhe një nga kolosët e saj

Atdheu Atdheu është dhimbje, është dhimbje, Një prill i pikëlluar në shpirt, Atdheu është kryqi,...

Flet Robert Budina

‘Streha mes reve’, një film që kalon kufijtë

Kemi filluar të kuptojmë të gjithë se të jesh artist në ditët e sotme, është...

Libri

Veteranët e pavarësisë

Nga Veli Haklaj/ Në këtë 90-vjetor të Monarkisë, si një vlerësim ndaj figurave më të...

Kontributi patriotik

‘’Diturija’’ rizgjon Lumo Skëndon në Tiranë

Për kremtimet e 110-vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe për nder të një prej figurave...

REKLAMA