MENU
klinika

Provoni këto barna!

Keni alergji të shpeshtë? Ju bezdis?

29.10.2018 - 14:42

Duke bllokuar efektet e histaminave, kjo klasë e ilaçeve mund të trajtojë alergjinë dhe shumë sëmundje të tjera.

Antihistaminat janë barna që përdoren për trajtimin e simptomave të zakonshme alergjike, siç janë tështitja, lotimi i syve, ënjtje dhe rrjedhje nga hundët.

Disa antihistamina nganjëherë përdoren gjithashtu për të trajtuar sëmundjet e lëvizjes, të përziera, të vjella, marramendje, kollë, probleme të gjumit, ankthi dhe sëmundjen e Parkinsonit.

Barnat funksionojnë duke bllokuar efektet e histaminës, një substancë në trup që mund të shkaktojë simptomat e alergjisë. Antihistaminët vijnë në forma të ndryshme, të tilla si kapsula, tableta, shirupe, pika për sy, injeksione dhe spraj për hundë.

Sipas Kolegjit Amerikan të Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë, alergjitë e hundës ndikojnë në rreth 50 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara. Disa antihistamina merren çdo ditë, ndërsa të tjerët përdoren vetëm kur shfaqen simptoma.

Disa nga antihistaminat e zakonshme janë:

• Fexofenadine;

• Azelastine – sprays nazale;

• Hidroksizine;

• Difenhidraminë;

• Chlorpheniramine;

• Desloratadine;

• Loratadine;

• Cyproheptadine;

• Bromfeniramin;

• Emedastine – pika sy;

• Levocabastine – pika sy;

• Azelastine – pika sy;

• Karbinoxamine;

• Levocetirizine;

• Clemastine;

• Cetirizine.

Efektet anësore të zakonshme të antihistaminës përfshijnë:

1. Përgjumje;

2. Marramendje;

3. Gojën, hundën ose fytin e thatë;

4. Rritja e oreksit dhe rritja e peshës;

5. Stomak i lodhur;

6. Thithja e mukusit;

7. Ndryshime në vizion;

8. Ndjeheni nervoz, i ngacmuar ose nervoz;

9. Masat paraprake antihistamine.

Para marrjes së një antihistamine, tregoni mjekut tuaj për të gjendjen tuaj:

1. Një tiroide tepërt (hyperthyroidism);

2. Sëmundje zemre;

3. Presion të lartë të gjakut;

4. Glaukomë;

5. Epilepsi;

6. Një prostatë e zgjeruar ose probleme urinimi;

7. Diabet;

8. Mos ngisni ose kryeni aktivitete që kërkojnë vigjilencë derisa të dini se si funksionon antihistamina që ndikon në ju.

Ndiqni me kujdes udhëzimet në recetën tuaj ose etiketën e paketës kur merrni një antihistamine. Mos e merrni më shumë ilaçin se sa rekomandohet. Tregojuni mjekut tuaj për të gjitha recetat, barnat pa recetë, ushqyesit ushqimore që ju jeni duke marrë para se të filloni një antihistamine.

Antihistamina dhe Alkooli

• Alkooli mund të përkeqësojë nga disa efekte anësore të antihistaminës;
• Shmangni pirjen e alkoolit gjatë marrjes së këtyre ilaçeve.

Antihistamina dhe Shtatzënia

Tregoni mjekut tuaj nëse jeni shtatzënë ose mund të mbeteni shtatzënë, gjatë përdorimit të antihistaminave.
Ju duhet të diskutoni rreziqet dhe përfitimet e marrjes së ilaçeve gjatë shtatzënisë.

Gjithashtu, konsultohuni mjekun tuaj para se të merrni antihistaminë nëse jeni duke ushqyer me gji.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kujdesi ndaj insulinave

A ndodhin alergjitë nga insulina?