MENU
klinika

Bie popullariteti sipas sondazheve

Pse rusët nuk besojnë më tek Putini?

09.10.2018 - 11:46

Besimi tek Vladimir Putin,  dhe tek partia qeverisëse ka rënë ndjeshëm gjatë vitit të kaluar, dhe analistët treguan se ndryshimi i diskutueshëm i pensioneve është arsyeja kryesore. 

Në një sondazh nga Qendra Levada e pavarur, 39% e rusëve e renditën Putin si një politikan tek i cili ata besojnë. Kjo është një rënie prej 20% nga nëntori 2017, kur Putini u emërua nga 59% e rusëve, sipas të njëjtës agjenci anketimi.

Sondazhet e Levada janë sondazhet më të fundit që tregojnë edhe një herë se pushteti i Putinit po zbehet. 

Levada e kreu sondazhin me 1,600 të anketuar në 52 rajone ruse midis 20 dhe 26 shtatorit. Të anketuarve në sondazhet u kërkua që të emërojnë pesë deri në gjashtë politikanë të cilëve u besojnë dhe nuk besojnë më shumë.

Këtë muaj, vetëm 45% e rusëve i thanë FOM-it (Fondi i Opinionit Publik), një agjenci anketimi në Kremlin, se do të votonin për Putinin nëse zgjedhjet do të mbaheshin këtë të dielë.

Kjo është mbështetja më e ulët për Putinin në dekadën e fundit, sipas të dhënave të FOM (Fondi i Opinionit publik), pas fundit të vitit 2013, pak para aneksimit të Krimesë. 

Partia qeverisëse e Rusisë, është po aq e prekshme sesa Putini. FOM tregoi se partia kishte mbështetje vetëm 31%, dhe një rënie prej afërsisht 20% që nga fillimi i vitit.

“Njerëzit mendojnë se shteti po përpiqet të zgjidhë problemet në kurriz të popullsisë” tha Lev Gudkov, kreu i Levada, për Vedomosti, një gazetë ruse biznesi.

Ky zemërim në rritje është pasqyruar në zgjedhjet në rajonet ruse, të cilat kanë qenë po aq të shqetësuara sa Kremlini kohët e fundit nga akuzat e huaja për spiunazh dhe ndërhyrjen në zgjedhje.

Ndryshimet e pensioneve të Rusisë, të cilat u nënshkruan me ligj nga Putin javën e kaluar, do të shtyjnë moshën e daljes në pension për të gjithë rusët me pesë vjet. Burrat duhet të punojnë deri në 65 vjeç dhe gratë duhet të punojnë deri në 60 vjeç.

 

Putin e ndërtoi mbështetjen politike në vitet 2000, kryesisht nëpërmjet një reputacioni për rritjen ekonomike dhe stabilitetin pas një tranzicioni pas-sovjetik që ishte financiarisht shkatërrimtar për shumë njerëz. Ndërsa ekonomia e Rusisë ka ngecur në gjysmën e dekadës së fundit, mbështetja për Putin është bërë e lidhur ngushtë me qëndrimin gjeopolitik të Rusisë si një bastion i ndikimit perëndimor. Mbështetja për Putinin u dobësua pas protestave masive në Moskë në vitin 2011, por u rrit kur Rusia aneksoi Krimenë në 2014, portretizuar në vend si një kthim në statusin e madh të Rusisë.

Besimi tek Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu ra me tetë per  qind në një vit.

Nivelet e besimit të Ministrit të Jashtëm Sergei Lavrov ranë nga 19 për qind në nëntor 2017 në 10 për qind në anketën e fundit.

Kryeministri Dmitri Medvedev, temë e hetimit të korrupsionit të udhëheqësit të opozitës të burgosur Alexei Navalny, tradicionalisht kryeson listën e politikanëve më të pafavorizuar, me 31 per qind në sondazhin e fundit. 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Euroskepticizëm apo eurorealizëm?

“Ballkanizimi” i Evropës