MENU
klinika

Liga Ballkanike

Teuta mposht edhe kosovarët e Bashkimit

23.10.2018 - 21:13

Teuta në basketboll për meshkuj i ka bërë një nisje fantastike Ligës Ballkanike. Pas fitores në Durrës ndaj ekipit bullgar, Teuta fitoi edhe sonte në mbrëmje 88-64 ndaj kosovarëve të Bashkimit, takim që u luajt në pallatin e sportit “Ramazan Njala”.

Një ndeshje me rivalitet dhe emocione vetëm në 10-minutëshin e parë, koha e mjaftueshme për të studiuar lojën e rivalit dhe më pas në fushë dominoi ekipi i Teutës.

Lodhja në fitoren ndaj Goga Basket në derbin durrsak pak ditë më parë nuk ndikoi aspak në këtë sfidë, pasi “djemtë e detit” ishin superiorë në parket në çdo drejtim dhe e merituan fitoren.

teuta basket
teuta basket

Hysenagolli shënoi 22 pikë dhe 13 rebaund, Copes realizoi 17 pikë e 9 rebaund, Hamati 14 pikë e 9 rebaund. Miqtë kosovarë e kishin të vështirë të rivalizonin. Teuta kryeson në Ligën ballkanike me 4 pikë të plota. Ndeshja e radhës për durrsakët është më 7 nëntor ndaj Kuzov të Maqedonisë.

Teuta – Bashkimi   88-64 (21-20, 28-16, 21-16, 18-12)

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN