MENU
klinika

Nga The Economist

Si ndikoi vrasja e gazetarit në marrëdhëniet Turqi-A.Saudite?

02.11.2018 - 17:40

Kur Muhammad bin Salman, princi i kurorës së Arabisë Saudite, tha më 24 tetor se askush nuk mund t’i prishte marrëdhëniet midis mbretërisë së tij dhe Turqisë, nisën spekulimet se presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, kishte rënë dakord ta mbronte atë nga çdo akuzë për përfshirje në vrasjen e Jamal Khashoggi, një gazetar saudit.

Ngjarjet që pasuan treguan se situate ishte ndryshe. Disa ditë pasi princi foli, një numër i lajmeve njoftuan se zyrtarët turq i kishin treguar regjistrime audio të momenteve të fundit të gazetarit drejtoreshës së CIA-s, Gina Haspel. Pak kohë më pas, Turqia kërkoi ekstradimin e 18 burrave të dyshuar për torturimin dhe vrasjen e Khashoggit brenda konsullatës së Stambollit në Arabinë Saudite më 2 tetor. Në një deklaratë të lëshuar më 31 tetor, prokurori turk i ngarkuar me rastin tha se Khashoggi ishte vrarë sapo hyri në konsullatë dhe se kufoma e tij ishte copëtuar.

Sauditët nuk mund ta kishin trajtuar më keq këtë rast. Zyrtarët kanë pretenduar se nuk dinin asgjë për vendndodhjen e Khashoggit, më pas thanë se ai vdiq gjatë një zënke brenda konsullatës, e pastaj pranuan se vrasja e tij mund të ketë qenë e paramenduar.

Turqia ende duket të ketë një as nën mëngë, regjistrime dhe dokumente që mund edhe të implikojnë Prince Muhammed në vrasje.

Duke patur parasysh hezitimin e Erdogan për të konfirmuar detajet, analistët kanë sugjeruar që kreu i Turqisë ndoshta po kërkon të bëjë ndonjë marrëveshje me Arabinë Saudite. Qeveria e tij ka qenë e lidhur me këtë vend për pothuajse një dekadë.

kolana e librave

Nën udhëheqjen princit Mohamed, Arabia Saudite ka kërcënuar të sulmojë Iranin dhee të mbështesë një goditje kundër Vëllezërve Muslimanë në Egjipt, veprimet që Turqia i kundërshton ashpër.

Ekziston rreziku që nxjerrja e provave, që e lidhin Princin Muhammed me vrasjen e gazetarit Khashoggi mund ta detyrojë Mbretin Salman dhe amerikanët të heqin dorë nga mbështetja e tyre për princin.

Por ka një rrezik  edhe më të madh se kjo nuk do të ndodhë. Erdogan nuk do të përpiqet ta rrëzojë princin, pa mbështetje amerikane. Një princ i ri, mbreti saudit i ardhshëm, që kërkon të hakmerret, është gjëja e fundit që ka nevojë presidenti i Turqisë.

Nga The Economist