MENU
klinika

Disa arsye

Pse Perëndimi duhet ta ketë frikë Rusinë?

09.12.2018 - 16:07

Histori e ndryshme, armë të ndryshme…

Ushtria ruse ka evoluar në mënyra krejtësisht të ndryshme nga forcat tokësore të Shteteve të Bashkuara për shkak të gjeografisë, përvojës historike, rrethanave strategjike dhe doktrinave ushtarake të ndryshme. Shtetet e Bashkuara i kanë luftuar luftërat shumë larg nga vendi i tyre, dhe janë të prirur të kenë një numër jo shumë të madh ushtarësh.

Në të kundërt, Rusia i ka luftuar pothuajse të gjitha luftërat e saj përgjatë kufirit, është më e fortë në tokë sesa në ajër apo në det, dhe ka patur historikisht ushtri të mëdha.

Në disa aspekte, ushtria ruse ka evoluar me shpejtësi drejt modelit perëndimor. Automjetet e reja të blinduara ruse, si tanket e Armata T-14 dhe automjetet e luftës së këmbësorisë së Kosmoletse tregojnë këtë.

Janë katër sisteme të mëdha ruse të luftës së tokës që ilustrojnë dallimet e vazhdueshme midis aftësive ushtarake perëndimore dhe ruse.

Tanket T-72B3 dhe T-90: Tanku kryesor i Rusisë është T-72B3, prej të cilave 1,400 janë në shërbim. T-72 peshon vetëm rreth dyzet e pesë ton. Kjo do të thotë se mund të rrokulliset mbi shumë ura evropiane. T-72 dhe T-90 janë të pajisur me Sisteme të Mbrojtjes Aktive të dizajnuara për të ngatërruar sistemet e infra të kuqe dhe të lazerave, dhe në disa raste madje edhe të hedhin poshtë raketat hyrëse.

BM-30 Smerch: Ushtria e Kuqe ka një marrëdhënie dashurie shekullore me “Perëndinë e Luftës”, dmth. artilerinë e rëndë.

Pjesa më e madhe e artilerisë ruse përbëhet nga rreth shtatë mijë armë 2S1 dhe 2S3, 500 sisteme moderne 2S19 Msta dhe një mijë sisteme të raketave të raketave BM-21 Grad.

Iskander Ballistic Missile System: Shumë objektiva kryesore ushtarake, si fusha ajrore, qendra komanduese dhe depot e karburantit janë janë të mbrojtura mirë nga sulmet ajrore. Si rezultat, Rusia ka investuar në sisteme raketore balistike taktike që mund të kërcënojnë objektivat deri në 300 milje larg.

Raketat e reja rebele taktike Iskander të Rusisë janë shumë më të shpejta dhe më të sakta se raketat Scud që Iraku përdorte për të bombarduar objektivat në Arabinë Saudite, Izraelin dhe Iranin me efekt vdekjeprurës në vitet ’80 dhe ’90.

Sistemi i S-400: Sistemet moderne të mbrojtjes ajrore të SHBA janë gjithnjë e më të orientuara për tu mbrojtur kundër raketave balistike. Një bateri S-400 përbëhet nga mjete të shumëfishta të radarëve, komandave dhe lëshuesve që mund të ndjekin dhe gjuajnë raketa me deri në tridhjetë e gjashtë aeroplanë njëkohësisht deri në 250 milje larg.

Sébastien Roblin është diplomuar në Universitetin Georgetown dhe ka shërbyer si instruktor universitar për Korpusin e Paqes në Kinë. Ai gjithashtu ka punuar në edukimin, redaktimin dhe rivendosjen e refugjatëve në Francë dhe Shtetet e Bashkuara.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Një kundërshtar i përbashkët nuk mjafton...

Aleanca Kinë-Rusi është thjesht një iluzion…