MENU
klinika

Xherdan Shaqiri

“Inter më çoi të më shëronte te plaku në mal”

13.01.2019 - 16:42

Në ndeshjen e djeshme ka luajtur titullar për 72 minuta, duke dhënë kontributin e tij në fitoren që Liverpool arriti në transfertë. Xherdan Shaqiri po lë gjurmë këtë sezon me të kuqtë.

Mesfushori shqiptar po kalon një periudhë të shkëlqyer te Liverpool, kryesuesi i Premier League. Megjithatë, Shaqiri nuk harron edhe periudhën e tij në Itali, me skuadrën e Interit.

Aty ku u duk se zikaltrit kishin bërë blerjen më të bujshme nga Bayern Munchen dhe se shqiptari mund të bëhej lideri i ekipit të “San Siro”-s.

Nuk ndodhi kështu dhe Shaqiri, menjëherë sapo pati mundësi, u largua. Destinacioni ishte Premier League, aty ku Stoke City e priti dhe ku, më pas, u bë i mundur kalimin në “Anfield Road”.

xherdan Shaqiri
xherdan Shaqiri

Sot është i “përkëdhelur” nga Jurgen Kloop dhe i dashur për tifozët. E megjithatë, ka një histori të vjetër që ai ka treguar për mungesën e profesionalizmit nga ana e Interit dhe sidomos klubeve në Itali.

Për “Sport Bible”, dy vite më parë, Shaqiri do të rrëfente: “Një ditë isha i dëmtuar, por duhet të rikuperoja shpejt për të luajtur ndeshjen tjetër…Inter më tha se ishte një magjistar, një kurues që jetonte në mal.

Bëhej fjalë për në person në moshë i cili kishte aftësinë të shëronte. Mora makinën, udhëtova 1 orë e gjysmë dhe ai më kuroi, por asgjë nuk më bëri, isha si më parë”.

Xherdan Shaqiri
Xherdan Shaqiri

Më pas, Shaqiri rrëfen diferencën: “Në Angli është ndryshe. Je i dëmtuar, ke problem, atëherë janë 7 fizioterapistë që të qëndrojnë mbi kokë, të ndjekin hap pas hapi deri sa të shërohesh. Profesionalizmi vjen para së gjithash”. (Telesport)

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN