MENU
klinika

"Zemërimi po kthehet në urrejtje"

“Jelekverdhët” letër Makronit: Mjaft i trajtove njerëzit si lypës

05.01.2019 - 11:06

Një grup nga “Jelekverdhët” i ka shkruar një letër të hapur Emmanuel Macron, duke e paralajmëruar presidentin francez të mos i trajtojë njerëzve si lypës.

Misioni u postua në grupin Angry France në Facebook, i cili bashkon pothuajse 300,000 përkrahës të lëvizjes “Jelekët e verdhë” dhe u dërgua gjithashtu në mediat lokale.

“Zemërimi do të kthehet në urrejtje nëse vazhdoni, nga piedestali juaj, ju dhe bashkëpunëtorët tuaj, të shikoni njerëzit si lypës”, e paralajmëruan protestuesit Macron.

Angry France gjithashtu hodhi poshtë ftesën e Macron për të marrë pjesë në debatin kombëtar, të cilin presidenti urdhëroi në përgjigje të protestave të dhunshme që kapluan vendin që nga nëntori.

Debati ishte një “kurth politik” i projektuar për të mbytur lëvizjen që “tmerron” kaq shumë kreun e shtetit, thuhej në letër.

Aktivistët e lëvizjes “Jelekverdhët” gjithashtu kërkuan një reduktim të ndjeshëm të të gjitha taksave mbi mallrat thelbësore për njerëzit francezë të shoqëruar me një reduktim po aq të rëndësishëm në pensionet dhe pagat për politikanët e zgjedhur dhe nëpunësit e lartë civilë.

Protestat në Francë duket se po qetësohen kohët e fundit, por aktivistët e “Jelekverdhëve” po bëjnë thirrje në mediat sociale për tubime të reja që do të zhvillohen të shtunën e parë të vitit 2019 në Paris, Lyon, Bordeaux, Toulouse, Strasburg dhe qytete të tjera.

Lëvizja, e cila mori emrin  nisur nga jelekë e verdhë, veshur nga demonstruesit, nisi në nëntor duke kundërshtuar një rritje të propozuar në taksat e karburantit.

Macron fajësoi çmimet botërore të naftës për tre të katërtat e rritjes së çmimeve, por tha se taksat më të larta për lëndët djegëse fosile ishin të nevojshme për të financuar investimet e energjisë së rinovueshme.

Demonstratat vazhduan për shkak të pakënaqësive me agjendën e Macron, rënien në standardet e jetesës dhe rritjen e pabarazisë.

Ministri i Financave Bruno Le Maire e quajti situatën “një krizë” për shoqërinë dhe demokracinë. “Kjo është një katastrofë për tregtinë, është një katastrofë për ekonominë tonë”, tha ai gjatë një vizite në dyqanet në Paris që ishin dëmtuar gjatë protestave.

Kryeqyteti ishte veçanërisht i goditur rëndë, me dritare të shkatërruara, makina të djegura dhe dyqane të grabitura, pasi 10,000 vetë morën pjesë në demonstrata./konica.al