MENU
klinika

NBA

Raptors e Nuggets, presion kryesuesve

27.02.2019 - 11:28

Toronto Raptors konfirmohet si forca e dytë në Konferencën e Lindjes, pas fitores 118-95 ndaj Boston. Një ndeshje që vuri përballë dy nga skuadrat më të mira dhe të forta në këtë Konferencë.

Pas një periode të parë të ekuilibruar, kanadezët u shkëputën dhe fituan falë 25 pikëve të Siakam dhe 21 të Leonard.

Raptors mbajnë vendin e dytë në Lindje, një hap larg Milwaukee Bucks dhe shpresojnë në ndonjë hap të rivalëve, pse jo, për të marrë kreun.

Fiton edhe skuadra e New York, që mundi 108-103 Orlando, sfidë e komanduar nga basketbollistët vendës.

Lojtarët e stolit ishin ata që bënë diferencën në parket (75 pikë erdhën nga lojtarët e stolit), me Mudiay që realizoi 91 pikë. Për miqtë, Vucevic e Gordon realizuan nga 26 pikë secili, por që mbetën për statistikë.

Denver Nuggets fiton 121-112 ndaj Oklahomës, një tjetër përballje “big” mes dy ekipeve pretendente në Konferencën e Perëndimit.

Suksesi mban Denver në vendin e dytë, shumë pranë Warriors. Një ndeshje me luhatje, ku herë udhëhiqte njëri ekip e herë tjetri. Jokic realizoi 36 pikë e 10 asist, duke i bërë të pavlefshme 25 pikë e George.