MENU
klinika

Axhenda

Kriza politike/ Zyrtari i lartë amerikan “zbarkon” sot në Tiranë

08.04.2019 - 08:38

Pas përpjekjeve të evropianëve, tanimë duket se radhën e ka SHBA.

Kriza politike sjell sot në Shqipëri zëvendës ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer.

Palmer vjen në Tiranë në kuadër të një turi ballkanik.

Ardhja e tij në Shqipëri është në një moment kur vendi ynë është mbërthyer nga kriza politike, me një opozitë, e cila ndodhet jashtë Parlamentit pas vendimit për djegien e mandateve dhe me protesta, të cilat janë bërë të përjavshme.

Protestat jo pak herë janë shoqëruar me incidente të dhunshme dhe përplasje.

kolana e librave

Axhenda e Palmer:

Takimin e parë zyrtari amerikan do e ketë me kryeministrin Edi Rama të hënën, ndërsa të martën e 9 prillit, pritet të takohet me Presidentin Ilir Meta. Në të njëjtën ditë, Palmer do zhvillojë një bisedë me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe drejtuesen e LSI-së, Monika Kryemadhi.

Pas takimeve me zyrtarët e lartë, mësohet se Mattheë Palmer do të ketë një takim edhe me një grup gazetarësh shqiptarë.