MENU
klinika

Paralajmërimi i kryeministrit

Sri Lanka/ Paralajmërime për sulme të tjera

24.04.2019 - 15:14

Një nga sulmuesit e Sri Lankës ka studiuar në Britani të Madhe dhe Australi përpara kryerjes së sulmeve të së dielës, të cilat mund të jenë financuar nga Shteti Islamik, tha ministri i mbrojtjes i vendit.

“Ne besojmë se një nga bombarduesit vetëvrasës ka studiuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe më pas ka kryer studimet e tij pasuniversitare në Australi, përpara se të kthehej dhe vendosej në Sri Lanka”, tha Ruwan Wijewardene në një konferencë për mediat të mërkurën pasdite.

“Ky grup bombarduesish vetëvrasës, shumica e tyre janë të arsimuar mirë dhe vijnë nga klasa e mesme ose e lartë, kështu që ata janë financiarisht mjaft të pavarur dhe familjet e tyre janë mjaft të qëndrueshme financiarisht. Ky është një faktor shqetësues, “tha ai.

Të mërkurën, numri i të vdekurve nga sulmet që thyenin tre kisha dhe tre hotele luksoze në qytetet rreth Sri Lanka të dielën u rritën në 359, me 500 të plagosur.

Tetëmbëdhjetë të dyshuar u arrestuan gjatë natës, duke e çuar numrin e përgjithshëm të arrestuar në 58, tha një zëdhënës i policisë, Ruwan Gunasekara, por kryeministri i Sri Lanka, Ranil Wickremesinghe, paralajmëroi se disa të dyshuar të armatosur me eksplozivë ishin ende të lirë. Deri në nëntë persona të lidhur direkt me sulmin mund të jenë ende të lirë, sipas burimeve të përfshira në hetim.

Wijewardene tha se hetimi po vazhdonte dhe autoritetet pritet të bëjnë arrestime të mëtejshme në ditët në vijim.

Zhvillimet erdhën pasi Presidenti i Sri Lanka bëri thirrje për një rishikim masiv të sigurisë. Në një fjalim në televizion vonë të martën, Maithripala Sirisena njoftoi se do të kishte ndryshime në krerët e forcave të mbrojtjes “brenda 24 orëve”, duke thënë se ai do të merrte “veprime të rrepta” kundër zyrtarëve pasi ai konfirmoi se kërcënimet vazhdonin.

Hetimet se si ndodhi sulmi dhe çfarë mund të ishte bërë për ta parandaluar atë do të vazhdojë të mërkurën, me një seancë parlamentare të caktuar në pasdite, në të cilën politikanët pritet të debatojnë se kush duhet të mbajë përgjegjësinë.

Autoritetet e Sri Lankës kanë konfirmuar se janë paralajmëruar për një sulm të mundshëm dy javë para Ditës së Pashkëve, duke përfshirë raportimet se ata kishin marrë paralajmërime të përsëritura nga shërbimet inteligjente indiane rreth një sulmi të mundshëm vetëvrasës ndaj kishave.

Një zyrtar i sigurisë së Sri Lankës i tha Guardian se paralajmërimet kishin ardhur nga autoritetet indiane më 4 prill dhe 9 prill. Një paralajmërim tjetër mund të ketë ardhur nga India të shtunën në mbrëmje, tha një zyrtar për Reuters.

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për shpërthimet e Pashkëve nëpërmjet agjencisë së lajmeve Amaq të grupit, dhe ka publikuar një deklaratë duke thënë se “luftëtarët” e saj ishin përgjegjës dhe renditën emrat e bombarduesve.

Wijewardene më parë tha se sulmet u kryen si një ndëshkim për sulmet ndaj dy xhamive në Christchurch.