MENU
klinika

Brexit

Theresa May bisedime me Macron dhe Merkel para samitit të BE

08.04.2019 - 13:15

Theresa May do të takohet me Emmanuel Macron të Francës dhe Angela Merkel të Gjermanisë një ditë para një takimi të jashtëzakonshëm të Brexit.

Kryeministrja do të udhëtojë të martën në Berlin dhe pastaj në Paris, përpara një takimi të liderëve të BE në Bruksel të mërkurën.

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, organizoi takimin e emergjencës për shkak të dështimit të vazhdueshëm të May për të miratuar marrëveshjen e saj të tërheqjes.

“Kancelari dhe Kryeministri britanik do të kenë një shkëmbim mendimesh mbi daljen e Britanisë nga BE, si dhe samitin e veçantë të Këshillit Europian të mërkurën”, tha zëdhënësi i Merkel, Steffen Seibert.

“Vendimi dhe unanimiteti është thelbësor në samitin e Këshillit Evropian të udhëheqësve të qeverisë”, theksoi Seibert.

Kryeministrja  ka kërkuar një zgjatje të mëtejshme të periudhës së negociuar të Nenit 50 në mënyrë që të shmanget një Brexit pa marrëveshje të premten.

May ka kërkuar një vonesë të dytë që Brexit të zgjasë deri më 30 qershor, por udhëheqësit e 27 shteteve të tjera të BE-së të përcaktojnë nëse duhet të pranojnë pranimin e kryeministrit.

Përpara takimeve të Theresa May me Macron dhe Merkel, Downing Street tha se ishte e rëndësishme për kryeministrin që të përcaktonte arsyetimin e kërkesës së saj për të zgjeruar përsëri nenin 50, në mënyrë që samiti i së mërkurës të funksionojë normalisht.

Ajo pritet gjithashtu të flasë me liderë të tjerë të BE me telefon të hënën pasdite.

Udhëheqësi i Partisë Laburiste Jeremy Corbyn ka kërkuar në mënyrë të përsëritur që May të kërkojë union doganor pas Brexit me BE.

Sekretari i Brexit, Sir Keir Starmer gjithashtu tha se të dy palët kishin mbajtur kontakte, me mundësinë e rinisjes së diskutimeve të hënën.

“Ne jemi duke pritur për të parë se çfarë do të propozojë qeveria” tha Sir Keir.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Project Syndicate

Agonia e vazhdueshme e Brexit…

Deklarata e Sekretarit të Jashtëm britanik

“Tronditet” Britania/ Brexit mund të anulohet?