MENU
klinika

Washington Post

Trump, ‘i fiksuar’ me Rusinë

01.04.2019 - 08:28

Një javë pas përmbledhjes së avokatit të përgjithshëm të avokatit William P. Barr për raportin e këshilltarit të posaçëm Robert S. Mueller III, është e qartë se reagimi karakteristik i Presidentit Trump, pra goditja e armiqve, i ka penguar republikanët të arrinin qëllimin e tyre.

Është gjithashtu e qartë se kandidatët presidencialë demokratë, janë duke injoruar në masë të madhe zhurmën rreth skandalit të Rusisë. Në vend të kësaj, ata po grumbullojnë propozime për tema si: arsimi, kujdesi i fëmijëve, infrastruktura dhe ekonomia. Ata po bisedojnë me votuesit të cilët do të vendosin zgjedhjet 2020 në një mënyrë që Trump nuk po e bën.

Deri tani, askush nuk pret që Trump të jetë i mëshirshëm.  Pasi prokurori i përgjithshëm publikoi ​​letrën e tij, Trump përshkroi luftën e tij të gjatë kundër Rep. Adam B. Schiff (D-Kalif.), Kryetar i Komitetit të Inteligjencës të Dhomës. Të enjten, të gjithë anëtarët republikanë vendosën të bashkohen me fushatën e tij, duke nënshkruar një letër duke i kërkuar Schiffit të japë dorëheqjen. Ishte një gabim i madh. Ata i dhanë atij mundësinë për të kundërshtuar, duke rrëfyer lidhjet mes presidentit, fushatës së tij dhe Rusisë.

Natyrisht, edhe Barr-it pranoi se avokati i posaçëm tha se hetimi i tij “nuk e shfajëson” Trump në pengimin e drejtësisë.

Karl Rove, maestro politike e George W. Bush, shkroi një kolonë për Wall Street Journal me titullin “Lëvizuni nga Robert Mueller, zoti President”. Rove i kërkoi Trump të merrej me çështjet, si ekonomia dhe kriza e opiumit, që kanë vërtet rëndësi.

Në një anketë rezultoi se 75 për qind e mbështesin kërkesën demokratike që raporti i plotë i Muellerit të bëhet publik. Vetëm 36 për qind thanë se raporti e pastroi Trumpin nga çdo keqbërje.

Trump mund ta kuptojë se letra e Barr nuk ka pasur efektin e spastrimit madhështor që shpresonte.

Nëse është dikush që dëgjon këshillën e Rove, janë kandidatët presidencialë demokratë. Javën e kaluar senatorja Amy Klobuchar (D-Minn.) ngriti një plan të detajuar mbi infrastrukturën. Elizabeth Warren (D-Mass.) Shtoi në përmbledhjen e saj mbresëlënëse të risive të politikave me një qasje ndaj bujqësisë duke theksuar interesat e fermerëve të vegjël mbi ato të agrobiznesit. Nga ana e saj, senatorja Kamala D. Harris (D-Kaliforni) shkroi një pjesë të opinionit në The Post duke theksuar propozimin e saj për të rritur pagat e mësuesve në të gjithë vendin.

Me fjalë të tjera, demokratët që do të jenë presidentë po i kushtojnë shumë më tepër vëmendje çështjeve të tjera sesa asaj që ndodhi në Moskë apo Shën Petersburg. Problemi më i madh i Trump mund të jetë vështirësia e tij për të bërë të njëjtën gjë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nuk ka bashkëpunuar me rusët

Raporti i Mueller dhe një fitore për Trump

Përfundon hetimi dyjeçar

Raporti i Mueller, fundi i Trumpit?

Prokurori i përgjithshëm konfirmon

SHBA/ Raporti i Muellerit do të publikohet në prill