MENU
klinika

Sulm në qendrën ushtarake

6 të vdekur nga sulmi i ISIS në Kabul

30.05.2019 - 15:29

Policia afgane thotë se një shpërthim me bombë pranë një akademie ushtarake ushtarake në Kabul ka vrarë të paktën gjashtë persona dhe ka plagosur 16 njerëz të tjerë.

Ministria e brendshme konfirmoi bombardimet e të enjtes në hyrjen e Universitetit të Mbrojtjes Kombëtare Marshal Fahim në kryeqytet, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Një varg sulmesh të fundit në Kabul kanë vrarë dhjetëra njerëz, duke përfshirë studiues të shquar islamikë.

Grupi militant, Shteti Islamik, e ka marrë përgjegjësinë për sulmin, ka bërë të ditur agjencia e lajmeve, Amaq, që është e lidhur me këtë grup. Shpërthimi ka ndodhur teksa disa zyrtarë ushtarakë kanë qenë duke u larguar nga kolegji, në të cilin kryhen disa nga trajnimet kryesore ushtarake. Ky sulm ka ndodhur pasi përfaqësuesi i talibanëve, është takuar me politikanët e lartë afganë në Moskë, në kohën kur po bëhen përpjekje për t’i dhënë fund konfliktit gati 18-vjeçar.

Sulmi vjen mes përplasjeve të ashpra vdekjeprurëse midis forcave të sigurisë afgane të mbështetura nga SHBA dhe kryengritësve talebanë në vende të tjera në Afganistan.

Talibanët njoftuan të enjten bisedimet dy-ditore me politikanët e shquar të opozitës afgane, si dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile kanë përfunduar në Moskë.

Një deklaratë nga grupi kryengritës, megjithatë, nuk ofroi ndonjë rezultat thelbësor nga dialogu.

Asnjë përfaqësues i qeverisë afgane nuk mori pjesë në takim, sepse talebanët refuzojnë të angazhohen me ta derisa të gjitha forcat e SHBA dhe NATO të largohen nga vendi.

Kryetari i Shtabit të Përgjithshëm të SH.B.A.-së, Gjenerali Jozef Dunford të mërkurën përsëri theksoi se forcat amerikane nuk do të largohen nga Afganistani.

Komandanti i lartë i SHBA foli një ditë pasi delegacioni taleban, në një takim në Moskë të martën, bëri thirrje përsëri për një tërheqje ushtarake të plotë të SHBA, duke e konsideruar praninë e huaj në vend si një pengesë për paqen afgane.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov gjatë adresimit të tubimit mbështeti kërkesën kryengritëse. “Ne besojmë që të gjitha forcat ushtarake të huaja duhet të tërhiqen nga vendi dhe shoqëria e Afganistanit duhet të bashkohet në gjetjen e një zgjidhjeje”, tha Lavrov.