MENU
klinika

Akuzat

Koreja e Veriut: Bolton, ‘fanatik i luftës’

27.05.2019 - 10:05

Koreja e Veriut e ka quajtur John Bolton,  Këshilltarin e Sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, një “nxitës” dhe “fanatik të luftës” pasi tha se testet e raketave të kohëve të fundit të Phenianit shkelën rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Një deklaratë e kryer të hënën nga agjencia shtetërore e lajmeve Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA) citoi një përfaqësues të ministrisë së jashtme të thoshte se heqja dorë nga testet e raketave do të thotë të heqësh dorë nga e drejta për vetëmbrojtje.

“Kërkesa që ne të ndalojmë të gjitha lëshimet duke përdorur teknologji balistike pavarësisht nga diapazoni është e njëjtë me pyetjen që ne të heqim dorë nga të drejtat tona për vetëmbrojtje”, tha zëdhënësi.

Koreja e Veriut provoi raketat balistike me rreze të shkurtër më 4 dhe 9 maj , disa muaj përpara një samiti të rëndësishëm midis udhëheqësit Kim Jong Un dhe Presidentit të SHBA Donald Trump në Singapor.

Testet janë parë si një mënyrë për Phenianin të ushtrojë presion mbi Uashingtonin për të zbutur qëndrimin e tij për lehtësimin e sanksioneve kundër tij.

kolana e librave

Deklarata e lëshuar nga KCNA veçoi Boltonin, i cili javën e kaluar tha se testet e fundit “pa dyshim” shkelën rezolutat e OKB dhe se sanksionet kundër Koresë së Veriut duhet të vazhdojnë.

“Bolton nuk duhet të quhet këshilltar i sigurisë që punon për sigurinë, por një këshilltar për shkatërrimin e sigurisë që shkatërron paqen dhe sigurinë”, citohet të ketë thënë zëdhënësi i ministrisë.

Deklarata erdhi pasi Presidenti i SHBA, Donald Trump vazhdoi vizitën e tij në Japoni për takime me kryeministrin japonez Shinzo Abe, në të cilin pritet që qëndrimi bërthamor me Korenë e Veriut të jetë në krye të rendit të ditës.

Trump tha të dielën se nuk ishte i shqetësuar për lëshimin e fundit të raketave nga Korenë e Veriut, një deklaratë që e kundërshtoi Boltonin.