MENU
klinika

Deklarata e Donald Tusk

BE: Marrëveshja e Brexit nuk rinegociohet

21.06.2019 - 19:07

Brexit mund të bëhet “edhe më emocionues” kur Boris Johnson të jetë kryeministër, por marrëveshja nuk do të ndryshojë, tha Donald Tusk, pasi Britania përgatitet për një kryeministër të ri britanik.

“Ndoshta procesi i Brexit do të jetë edhe më emocionues se më parë për shkak të disa vendimeve të personelit në Londër, por asgjë nuk ka ndryshuar kur bëhet fjalë për pozicionin tonë”, tha ai.

Johnson dhe Jeremy Hunt do të kalojnë katër javët e ardhshme duke menduar se do të jenë në gjendje të rinegociojnë marrëveshjen Brexit.

Por Tusk tha se gjatë një diskutimi prej 12 minutash mbi zhvillimet e fundit të Brexit në një samit të Brukselit, krerët e BE ishin të bashkuar duke hedhur poshtë idenë për çdo bisedim të mëtejshëm mbi marrëveshjen e largimit.

Pasi shprehu keqardhjen për largimin e saj dhe procesin e Brexit, Macron u tha gazetarëve në fund të samitit: “Nuk e di se kush do të vijë më pas, dhe sigurisht që nuk dëshiroj të ndërhyj në jetën britanike, por shpresoj se do të jetë i njëjti respekt dhe seriozitet që ka pasur. Dhe gjithçka që ka rëndësi është të jemi në gjendje të arrijmë një vendim përfundimtar”.

BE mbetet e hapur për të rishikuar deklaratën politike mbi marrëdhëniet e ardhshme, një shtojcë ligjërisht jo detyruese ndaj marrëveshjes së tërheqjes që mund të ridrafted për të ofruar lidhje më të thella ekonomike me bllokun, duke përfshirë një bashkim doganor.

Theresa May do të marrë pjesë në një samit përfundimtar një javë të dielën, kur liderët e BE po mblidhen përsëri në Bruksel pasi nuk kanë arritur të bien dakord mbi kandidatët për të zëvendësuar Tusk dhe presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker.

Postet e tjera për të plotësuar javët e ardhshme janë presidentët e bankës qendrore evropiane dhe Parlamentit Evropian dhe përfaqësuesi i lartë i BE-së për punët e jashtme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarata e Sekretarit të Jashtëm britanik

“Tronditet” Britania/ Brexit mund të anulohet?