MENU

Sa ballë ishin lëkundjet

Korça nuk gjen ‘paqe’, goditet sërish nga tërmeti

03.06.2019 - 08:47

Toka në Korçë duket se nuk po gjen paqe.

Edhe në orët e para të mëngjesit të sotëm, qyteti juglindor është goditur nga tërmeti, duke e cuar në 68 numrin e tërmeteve të shënuara në këtë zonë.

Sipas njoftimit të IGJEUM gjatë datës 3 qershor janë regjistruar tre goditje.

Goditja e fundit ka qenë me magnitudë të fortë 3.9 ballë.

35 prej lëkundjeve në total janë ndjerë në të gjithë rajonin e Korçë.

Tërmeti i fortë ka arritur 5.3 të shkallës rihter.

Numri i banesave të dëmtuara është 184, ku 60% e të cilave janë të pabanuara.

Fshatrat më të prekura janë Floqi, Qafëzezi dhe Vidohova. Qindra familje kaluan natën në çadrat e ngritura nga Ushtria, mes të ftohtit dhe reshjeve të shiut në kushte tepër të vështira

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Lëkundjet ndihen dhe në Shqipëri

Tërmeti ‘shkund’ Greqinë

Brenda pak orësh disa tërmete

‘Shkundet’ juglindja e vendit