MENU
klinika

Kryeministri japonez ndërmjetëson?

Shinzo Abe, ‘transportues i mesazheve’ SHBA-Iran?

10.06.2019 - 16:23

Kryeministri japonez, Shinzō Abe, do të takohet me presidentin iranian, Hassan Rouhani, gjatë javës, mes spekulimeve se Abe mund të veprojë si një transportues mesazhesh midis Teheranit dhe Uashingtonit në çdo hap që mund të merret për të ulur tensionet.

Abe është pranë Trump, por nuk e ka mbështetur vendimin e SHBA-së për të hequr dorë nga marrëveshja bërthamore dhe mund të jetë në gjendje të veprojë si ndërmjetës për bisedime.

Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore në maj të vitit të kaluar dhe po imponojnë një politikë presioni maksimal ekonomik për të ulur tregtinë me Iranin dhe për të zvogëluar eksportet e saj të naftës, gjymtyrët e ekonomisë iraniane.

Ministri i Jashtëm i Iranit ka paralajmëruar SHBA se “nuk mund të presë që të qëndrojë i sigurt” pas nisjes së asaj që ai e përshkroi si një luftë ekonomike kundër Teheranit.

Duke folur së bashku me ministrin e jashtëm gjerman në Teheran të hënën, Javad Zarif tha se Irani nuk do të fillojë një luftë, por “kushdo që fillon një luftë me ne nuk do të jetë ai që e përfundon atë”.

Maas tha se Gjermania dhe partnerët e saj evropianë kishin “bërë përpjekjet më të mëdha për të përmbushur zotimet e tyre”, por përballë sanksioneve të kërcënuara amerikane kundër kompanive europiane që tregtojnë me Iranin, thanë se nuk mund të benin mrekulli.

Maasi pranoi se përfitimet ekonomike që Teherani shpresonte nga marrëveshja tani ishin “më të vështira për t’u marrë”. Por ai i kërkoi Iranit të mos vazhdojë me hapat e planifikuara për të reduktuar angazhimet e saj ndaj marrëveshjes, por në vend të kësaj të respektojë plotësisht marrëveshjen.

Është në “interesin politik dhe strategjik të Iranit të mbajë këtë marrëveshje dhe dialogun me Evropën”, tha ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Konflikti për ishujt Kuril

Japonia refuzon paqen me Rusinë

Nga Project Syndicate

Aleanca SHBA-Japoni në rrezik…