MENU
klinika

Shkelja e hapësirës ajrore

Incident me Korenë e Jugut, ‘pendohet’ Rusia

24.07.2019 - 10:40

Rusia ka thënë se një ndërhyrje e avionëve ushtarakë në hapësirën ajrore territoriale të Koresë së Jugut nuk ishte e qëllimshme, sipas zyrës presidenciale të Seulit.

Një zyrtar ushtarak rus shprehu keqardhje të thellë në ministrinë e mbrojtjes të Koresë së Jugut dhe fajësoi një gabim teknik.

Të martën, Seuli tha se një avion luftarak rus kishte shkelur dy herë hapësirën ajrore territoriale.

Ministria ruse e mbrojtjes më herët e kishte mohuar këtë.

Por zyrtarët e Koresë së Jugut thanë në një konferencë se Rusia kishte thënë tani se shkelja ishte e paqëllimtë dhe se menjëherë do të fillonte një hetim mbi rastin. Kjo nuk është konfirmuar nga zyrtarët rusë.

Ministria e mbrojtjes e Rusisë kishte thënë se aeroplani i tij po merrte pjesë në një patrullë ajrore të përbashkët nga avionët rusë dhe kinezë mbi Detin e Japonisë dhe Detin e Kinës Lindore, patrullimi i parë ajror midis dy vendeve.

Inkuracioni i supozuar ndodhi mbi ishujt e dyshuar të Dokdo / Takeshima, të cilat janë zënë nga Koreja e Jugut, por gjithashtu pretendohen nga Japonia se janë pjesë e saj.

Sulmuesit ruse dhe kineze dhe aeroplanët e zbulimit kanë hyrë herë pas here në zonë gjatë viteve të fundit, por ky është incidenti i parë i këtij lloji midis Rusisë dhe Koresë së Jugut.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Ka kërkuar azil në një shtet perëndimor"

Ambasadori i Koresë së Veriut në Itali “zhduket”