MENU
klinika

Marrëveshja bërthamore

Irani paralajmëron fuqitë perëndimore

09.07.2019 - 11:29

Irani paralajmëroi fuqitë botërore se nuk do të jenë në gjendje të negociojnë një marrëveshje më të mirë sesa marrëveshja e rëndësishme bërthamore 2015, pasi Shtetet e Bashkuara premtuan se Republika Islamike kurrë nuk do të fitojë një armë atomike.

Teherani kërcënoi të hënën që të rrisë pasurimin e saj të uraniumit.

Lufta e fundit e fjalëve erdhi në të njëjtën ditë kur Irani filloi pasurimin e uraniumit në 4.5 përqind, duke thyer kufirin e vendosur në marrëveshjen e vitit 2015 të nënshkruar nën udhëheqjen e ish-presidentit Barak Obama.

Nënpresidenti i SHBA, Mike Pence, tha se SHBA “nuk do ta lejojnë kurrë Iranin të ndërtojë një armë bërthamore”, tha Pence për një organizatë krishtere pro-Izrael të hënën.

“Irani duhet të zgjedhë midis kujdesit për popullin e vet dhe vazhdimin e financimit të autorëve të saj që përhapin dhunën dhe terrorizmin në të gjithë rajonin dhe nxisin urrejtjen vrasëse kundër Izraelit”, tha ai.

Sanksionet e Shteteve të Bashkuara kanë arritur të “shkëputin” aftësinë e Iranit për të mbështetur grupet e armatosura në Lindjen e Mesme, por ai gjithashtu pretendoi se Republika Islamike kishte rritur “aktivitetin dhe dhunën e keqe në rajon” gjatë disa muajve të fundit.

Tensionet në rajon janë rritur në javët e fundit pasi tankerët e naftës u sulmuan pranë ngushticës së Hormuzit dhe Irani rrëzuan një avion pa pilot të vëzhgimit ushtarak amerikan.

Kundërshtimi i droni pothuajse çoi në një sulm ushtarak amerikan kundër Iranit. Ai u ndalua në minutën e fundit nga Presidenti i SHBA, Donald Trump.

SHBA ka dërguar mijëra trupa, një aeroplanmbajtës, bombardues të aftë për bërthamë B-52 dhe avionë luftarakë të avancuar në Lindjen e Mesme.

“Më lejoni të jem i qartë,” tha Pence. “Irani nuk duhet të ngatërrojë kufizimet amerikane me mungesën e vendosmërisë amerikane”.

Kërcënimet e Iranit për të rifilluar programin e tyre bërthamor – të bëra nga zëdhënësi i agjencisë bërthamore të Teheranit, Behrouz Kamalvandi – do të shkojnë shumë përtej hapave të vegjël që Irani ka ndërmarrë në javën e kaluar për të shtyrë rezervat e materialit të palidhur përtej kufijve të paktit.

Kjo mund të ngrejë pyetje serioze në lidhje me atë nëse marrëveshja bërthamore, me qëllim të bllokimit të Iranit nga bërja e një arme bërthamore, është ende e zbatueshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen