MENU
klinika

The Economist

Pse nuk po merr fund tortura e regjimit të Maduros?

18.07.2019 - 16:16

Më shumë se gjashtë muaj më parë Juan Guaidó filloi përpjekjen për të hequr diktaturën e Venezuelës. Tani flokët e zinj të 35-vjeçarit janë të mbushura me fije gri. Sytë e tij duken të lodhur.

Por nevoja për t’i dhënë fund sundimit të Nicolás Maduro është po aq e fortë sa kurrë. Menaxhimi i keq i tij, plus sanksionet e vendosura në janar në industrinë e naftës të Venezuelës nga Shtetet e Bashkuara, do të bëjnë që ekonomia të tkurret me më shumë se 25% këtë vit.

Më 5 korrik, një Komisioner i Lartë për të Drejtat e Njeriut tha se forcat e sigurisë, besnike ndaj qeverisë,, kishin vrarë të paktën 6,800 njerëz nga janari 2018 deri në maj 2019. Ai dokumentoi rastet e torturës. Raporti i shkruar nga Michelle Bachelet, një ish-president i krahut të majtë të Kilit, i cili dikur kishte qenë simpatizues ndaj qeverisë së Venezuelës, e përshkroi kujdesin shëndetësor si “të tmerrshëm”. Regjimi e quajti raportin “të njëanshëm”.

Ditët para se të botoheshin, Rafael Acosta, një kapiten detar i akuzuar për komplot për të përmbysur regjimin e Maduros, u paraqit në gjykatë në Karakas, i plagosur dhe i paaftë për të folur. Ai vdiq disa orë më vonë.

Guaido kishte shpresuar të drejtonte një revolucion. Ai mori presidencën e përkohshme të Venezuelës më 23 janar, me arsyetimin se Maduro kishte manipuluar rizgjedhjen e tij vitin e kaluar.

Ky plan ka pësuar një ndryshim pas tjetrit.

Edhe pse Maduro pretendon se “fle si një fëmijë”, ai ka shkak për pagjumësi.

Gjigandi i naftës në pronësi shtetërore pdvsa, po përpiqet të zhvendosë eksportet nga Shtetet e Bashkuara në Azi. Korrupsioni, keqmenaxhimi nga drejtuesit e zgjedhur për besnikërinë e tyre ndaj regjimit dhe tani sanksionet kanë shkaktuar uljen e prodhimit. Edhe pse Venezuela ka rezervat më të mëdha të provës në botë, shumica e vendit po vuan nga mungesa e benzinës.

Remitancat kanë zëvendësuar një pjesë të parave të humbura të naftës. Rreth 4 milion njerëz, 12% e popullsisë, kanë lënë Venezuelën që kur kriza ekonomike u bë akute në vitin 2014.

Inflacioni ka rënë, por mbetet ende në një nivel stratosferik.

Shpresa kryesore për një tranzicion politik qëndron në bisedimet midis opozitës dhe qeverisë në Barbados. Është e vështirë të imagjinohet fundi i krizës së Venezuelës që nuk përfshin largimin e Maduro dhe një plan për mbajtjen e zgjedhjeve me monitorim ndërkombëtar. Nëse kjo do të ndodhë, presidenti do të duhet të flejë më pak dhe të shqetësohet më shumë.