MENU
klinika

Nga Financial Times

Pse SHBA-në e zemëroi ‘miqësia’ Turqi-Rusi?

10.07.2019 - 13:17

Turqia pritet të marrë dorëzimin e dërgesës së parë të një sistemi mbrojtës ajror të Triumfit rus S-400 në ditët në vijim, duke sfiduar SHBA që përballet me sanksione për blerjen prej 2.5 miliardë dollarësh.

S-400 është një nga sistemet më të avancuara të mbrojtjes ajrore në botë.

Edhe pse zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar Turqinë për pasojat e procedimit, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka vazhduar me marrëveshjen.

Shqetësimi kryesor i Uashingtonit është se blerja e Turqisë rrezikon sigurinë e avionit të ri të luftëtarit F-35 të NATO-s.

Zyrtarët e mbrojtjes të SHBA thonë se ushtria ruse mund të përdorë një S-400 të stacionuar në Turqi për të mbledhur të dhëna në lidhje me avionin e pestë të gjeneratës, i cili do të formojë shtyllën kurrizore të operacioneve ajrore të vendeve anëtare të NATO-s.

Turqia e kundërshton këtë, duke argumentuar se ajo do të mbrojë sigurinë e F-35 duke siguruar që sistemi i ri S-400 nuk është i lidhur me arkitekturën mbrojtëse më të gjerë të NATO-s, të integruar në NATO. SHBA mbetet e pakënaqur nga ky propozim.

Pentagoni pritet të pezullojë blerjen e Turqisë prej 100 avionëve F-35.

Ekspertët thonë se kjo jo vetëm që rrezikon të dëmtojë ekonominë turke, por gjithashtu mund të pengojë aftësitë e ardhshme të forcave të armatosura turke dhe qëndrimin afatgjatë të vendit brenda aleancës ushtarake të NATO-s.

Ankaraja gjithashtu mund të përballet me masa të veçanta ndëshkuese nën kundërshtimin e Amerikës përmes Aktit të Sanksioneve (CAATSA) që mund të dëmtojë sektorin e mbrojtjes turke dhe ekonominë e brishtë.

Nëse mosmarrëveshja përshkallëzohet më tej, disa analistë frikësohen se mund të shkaktojë dëme afatgjata ndaj marrëdhënieve të Ankarasë me SHBA, të afrojë Turqinë më pranë Moskës dhe të rrezikojë rolin e vendit brenda NATO-s.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një kundërshtar i përbashkët nuk mjafton...

Aleanca Kinë-Rusi është thjesht një iluzion…

Një vizitë javën e ardhshme

Çfarë presin indianët nga Putin?

Albert Çaçi

Aleati problematik