MENU
klinika

Ambasadori që e quajti 'të paaftë'

Trump: Nuk do të merremi më me ambasadorin britanik

09.07.2019 - 12:45

Donald Trump ka nisur një sulm të ashpër ndaj Theresa May dhe tha se SHBA nuk do të merren më me ambasadorin britanik në Uashington pasi ai përshkruante presidentin si “të paaftë” në emailet e zbuluara të dielën.

Trump sulmoi Sir Kim Darroch për të dytën ditë me radhë. Presidenti amerikan gjithashtu tha se May dhe përfaqësuesit e saj kishin bërë një “rrëmujë” mbi Brexit, në kundërshtim me këshillat e tij.

Vetëm disa javë më parë, ai e vlerësoi personalisht kryeministren në vizitën e tij shtetërore në Mbretërinë e Bashkuar, duke thënë se ajo kishte bërë një “punë shumë të mirë”.

Trump tha: “Nuk e njoh ambasadorin. Nuk do të merremi më me të. Lajm i mirë për Mbretërinë e Madhe të Mbretërisë së Bashkuar është se ata së shpejti do të kenë një Kryeministër të ri”

kolana e librave

Postimet e Trump në Twitter janë një shenjë se pakënaqësia e Trump me Darroch është intensifikuar qëkur u tha gazetarëve të dielën: “Ne nuk jemi tifozë të mëdhenj të atij njeriu dhe ai nuk ka shërbyer mirë në Britani të Madhe”.

Deklarata e tij e fundit krijon një dilemë për kryeministrin e ri, që me gjasë do të jetë Boris Johnson, i cili do të duhet të vendosë nëse do të zëvendësojë Darrochin.

Liam Fox, sekretari i tregtisë ndërkombëtare, ishte në Uashington të hënën dhe ai tha se nuk ishte dakord me të gjitha pikëpamjet e shprehura nga Darroch dhe këmbënguli që Britania kishte marrëdhëniet “më të ngrohta” me SHBA.

Megjithatë, zëdhënësi zyrtar i majit shprehu gjithashtu “besim të plotë” në Darroch dhe mbrojti të drejtën e tij për të bërë një vlerësim të “sinqertë”, duke thënë se ai nuk duhet të shkarkohet nga posti i tij, edhe pse mund të mos pajtohen me mendimin e tij. Është kjo mbrojtje nga Downing Street që duket se e ka zemëruar më tej presidentin.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Administrata Trump, e paaftë"

May kundërshton ambasadorin britanik në SHBA