MENU
klinika

Tashmë një zgjidhje përfundimtare dhe për astmatikët

Aftësit magjike të limonit

13.08.2019 - 19:46

Limonët janë një frut popullor që njerëzit e përdorin në sasi të vogla në ushqim apo dhe të shoqëruar me pije dhe erëza, por ato rrallë konsumohen vetëm, për shkak të aromës së tyre të fortë dhe të thartë.

Ato japin aromë në shumë salca, sallate, marinada, pije dhe ëmbëlsira, dhe ato janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës C.

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës (AHA), agrumet mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të goditjes ishemike tek gratë.

Një studim i të dhënave nga afro 70,000 gra mbi 14 vjet tregoi se ata që hanin më shumë agrumet kishin një rrezik 19 %  më të ulët të goditjes ishemike sesa gratë që konsumonin më pak.

Agrumet janë një burim i mirë i flavonoideve, të cilat mendohet se ndihmojnë në mbrojtjen nga kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Mjekësia e herësme e ka përdorur limonin si fillim për kurimin e zgjebes, gjende serioze kjo e cila vjen nga mungesa e theksuar e vitaminës C.

Në vitin 1747, James Lind zbuloi që limon dhe portokall ishin jashtëzakonisht të efektshëm në trajtimin e sëmundjes, e cila ishte e zakonshme në mesin e marinarëve.

Fakte të rëndësishhme që të gjithë duhet të dijmë mbi limonat:

Limonët janë të pasura me vitaminë C, një antioksidant i fuqishëm.

Vitamina C është e nevojshme për të prodhuar kolagjen, ajo mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të astmës, dhe mund të mbrojë nga kanceri.

Lëngu i limonit mund të përdoret në çajra, ëmbëlsira dhe në sallata.

Po aq sa të rëndësishme janë faktet mbi limonat për tu dituar aq janë dhe përfitimet shëndetësore që mund të marrim prej tyre.

Konsumimi i një game të frutave dhe perimeve duket se zvogëlon rrezikun e shumë semundjeve shëndetësore të lidhura me stilin e jetës.

Limonët janë një burim i mirë i vitaminës C dhe i flavonoideve, ose antioksidantë, të cilët mendohet se rritin shëndetin dhe mirëqenien në disa mënyra.

Le të shohim disa nga përfitimet e mundshme të konsumimit të limonëve.

1) Ulja e rrezikut nga goditjet ishemike

Goditja ishemike është lloji më i zakonshëm i goditjes. Ajo është shkaktuar nga një mpiksje gjaku që bllokon rrjedhën e gjakut në tru.

2) Mbajtja e një presioni të shëndetshëm të gjakut

Një studim japonez zbuloi se nga 101 gra, ata që ecnin rregullisht dhe konsumonin limon çdo ditë kishin presion më të ulët të gjakut sesa ato që jo. Shkencëtarët kërkuan më shumë kërkime për të konfirmuar këtë.

3) Parandalimi i kancerit

Limonët dhe lëngu i limonit janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C antioksidues.

Antioksidantët mund të ndihmojnë në parandalimin e formimit të radikalëve të lirë që dihet se shkaktojnë kancer, megjithëse roli i saktë i luajtur nga antioksidantët në parandalimin e kancerit mbetet i paqartë.

4) Mbajtja e lëkurës së shëndetshme

Vitamina C luan një rol jetësor në formimin e kolagjenit, sistemit mbështetës të lëkurës.

Kur hahet në formën e tij natyrore ose aplikohet në vend, vitamina C mund të ndihmojë në luftimin e dëmtimit të lëkurës të shkaktuar nga dielli dhe ndotja, të zvogëlojë rrudhat dhe të përmirësojë strukturën e përgjithshme të lëkurës, sipas gjetjeve të një studimi mbi minjtë, botuar në 2014.

5) Parandalimi i astmës

Rreziku i zhvillimit të astmës duket të jetë më i ulët te njerëzit që konsumojnë një sasi të lartë të ushqyesve të caktuar, një prej tyre është vitamina C, megjithëse studimi i mëtutjeshëm është i nevojshëm.

Një përmbledhje e publikuar në ‘Alergji, Astma & Imunologji Klinike’ zbuloi se vitamina C përfitonte nga njerëzit me astmë dhe mbindjeshmëri bronkiale kur ata gjithashtu kishin një ftohje të zakonshme.

Studimi përfundoi me disa këshilla për astmatikët të cilët janë në një nivel pak më të rënduar dhe për t’i provuar aftësitë e vitaminës C të cilat gjenden me shumicë tek limoni.

“Mund të jetë e arsyeshme që pacientët astmatikë të testojnë vitaminën C në baza individuale nëse kanë përkeqësime të astmës të shkaktuara nga infeksione të frymëmarrjes. Nevojiten më shumë hulumtime mbi rolin e vitaminës C në astmën e zakonshme të shkaktuar nga të ftohtit.”

Burimi: Medical News Today

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN