MENU
klinika

Po i del kundër Putinit?

Erdogan: Nuk e njohim Krimenë si territor rus

08.08.2019 - 15:15

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se Ankaraja nuk do ta njohë gadishullin e Krimesë si territor rus gjatë bisedimeve me homologun e tij ukrainas të mërkurën.

“Turqia nuk e ka njohur aneksimin e paligjshëm të Krimesë, dhe as nuk do ta njohë atë” në të ardhmen, tha Erdogan në një konferencë pas bisedimeve me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskiy në Ankara.

“Vëllezërit dhe motrat tanë të Krimesë janë një element i rëndësishëm i lidhjeve historike dhe njerëzore midis Ukrainës dhe Turqisë,” tha ai, duke e quajtur gjendjen e tatarëve të Krimesë “përparësi” për Turqinë.

Rusia aneksoi territorin e Detit të Zi nga Ukraina në vitin 2014, duke pësuar disa raunde të sanksioneve ekonomike perëndimore.

Moska pohon se një shumicë dërrmuese e banorëve të Krimesë votuan t’i bashkohen Rusisë në një referendum.

Turqia është shtëpi për një diasporë të konsiderueshme të tatarëve të Krimesë, sipas një organizate jofitimprurëse me bazë në SHBA. Tatarët, një komunitet kryesisht musliman që përbën rreth 15% të popullsisë së Krimesë, kanë kundërshtuar kryesisht rregullin rus dhe thonë se aneksimi i vitit 2014 ishte i paligjshëm.

Senatori me qendër në Krime Sergei Tsekov tha se Moska “kupton por nuk shqetësohet vërtet” për pozicionin e Turqisë.

Një aleat i NATO-s, Turqia ka importuar sistemet e avancuara të mbrojtjes nga raketat S-400 të Rusisë në kundërshtim me paralajmërimet e sanksioneve nga SHBA. Erdogan është zotuar të vazhdojë bashkëpunimin e mbrojtjes të vendit me Moskën.

Erdogan tha se shpresonte që konflikti në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës do të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

“Ne besojmë se problemi mund të zgjidhet në mënyrë paqësore në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe integritetin territorial të Ukrainës,” shtoi ai.

Ukraina ka fajësuar Kremlinin për dhunën separatiste në lindje të Ukrainës, afër kufirit me Rusinë.  Duke theksuar se Turqia mbështeti procesin e Minskut, Erdogan tha se ai i dha mbështetje të plotë Misionit Special të Monitorimit të OSBE-së në Ukrainë, i cili drejtohet nga ambasadorët turq.

Ai shprehu ngushëllime për popullin ukrainas. Ai tha se armëpushimi ishte shkelur në rajonin Donbass dhe katër ushtarë ukrainas u vranë. Grupi Traktor i Kontaktit për Ukrainën, i përbërë nga përfaqësues nga Ukraina, Rusia dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, ranë dakord të Mërkurën në Minsk mbi “një armëpushim veror” në rajonin Donbass.