MENU
klinika

"Pushtimi i Sirisë"

Erdogan: Së shpejti trupat tanë në lindje të Eufratit

26.08.2019 - 17:35

Trupat tokësore turke pritet të hyjnë në lindje të lumit Eufrat shumë shpejt, tha Presidenti Rexhep Tajip Erdogan të hënën, sipas Anadolu.

“Shpresoj që askush nuk do të përpiqet të provojë vendosmërinë e Turqisë për të pastruar kufijtë e saj nga terroristët”, tha Erdogan, duke folur në një ngjarje në qytetin lindor të Musit për të shënuar 948-vjetorin e Betejës së Malazgirt.

Erdogan paralajmëroi gjithashtu se Turqia është “plotësisht e përgatitur për të realizuar planet e saj”.

Duke iu referuar vendosjes së zonës së sigurt në Siri, Erdogan tha: “Ndërlikimi i planeve në rajon dhe kurthet e pabesë nuk do të pengojë kurrë rrugën tonë.”

Pas njoftimit të presidentit amerikan Donald Trump vitin e kaluar për një tërheqje të planifikuar të SHBA nga Siria veriore, dy aleatët e NATO-s ranë dakord të krijojnë një zonë të sigurt brenda Sirisë përgjatë kufirit të saj verilindor me Turqinë, që do të pastrohej nga milicia e YPG.

kolana e librave

YPG ishte aleati kryesor i Uashingtonit në terren në Siri gjatë betejës kundër Shtetit Islamik, por Turqia e sheh atë si një organizatë terroriste.

Ankaraja thotë se Shtetet e Bashkuara kanë ngecur përparimin në krijimin e zonës së sigurt dhe ka kërkuar që Uashingtoni të ndërpresë marrëdhëniet e tij me YPG.

Operacioni, i cili do të shënonte pushtimin e tretë turk në Siri në aq vite, u sinjalizua për herë të parë nga Erdogan në fillim të këtij viti, por më vonë u la në pritje.

SHBA-në të mundte Shtetin Islamik (IS) në Siri. Por Turqia e konsideron YPG një kërcënim për sigurinë e saj kombëtare.YPG përbënte pjesën më të madhe të aleancës së Forcave Demokratike Siriane (SDF), e cila ndihmoi

Bisedimet midis Ankarasë dhe Uashingtonit për krijimin e një zone të sigurt në veri të Sirisë nuk kanë dhënë rezultat, përfshirë një vizitë tre-ditore në Ankara muajin e kaluar nga i dërguar amerikan për Sirinë, James Jeffrey.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tërheqja e trupave amerikane nga Siria

Trump, vendime të duhura në kohë të gabuar…