MENU
klinika

Shansi i kryeministrit britanik

Samiti i G7, një moment kyç për Boris Johnson

23.08.2019 - 20:21

Kryeministri i ri britanik Boris Johnson, do të ketë momentin e tij të parë në skenën botërore në rolin e tij të ri në samitin e G7 në Francë këtë fundjavë. Dhe ai do të përpiqet të sigurohet që nuk do të jetë i fundit.

Ndërsa Johnson përgatitet të takohet me liderët botërorë, përfshirë Presidentin e SHBA Donald Trump, në Biarritz, kundërshtarët në Britani po planifikojnë ta rrëzojnë atë me një votë mosbesimi pasi Parlamenti të kthehet nga pushimi veror muajin tjetër.

Johnson, 55 vjeç, i cili mori pushtetin muajin e kaluar, po vë në rrezik të ardhmen e tij politike me një premtim për të larguar Britaninë nga BE në 31 tetor, me ose pa një marrëveshje. Ai thotë se kërcënimi i një Brexit pa marrëveshje është mënyra e vetme për të detyruar BE-në të bëjë lëshime.

Ky premtim e ka ndihmuar Johnsonin të fitojë mbështetjen e personave të rreptë në Partinë e tij Konservatore, por ata mund të mos e mbështesin më, nëse ai nuk e mban premtimin.

Pas takimit me Johnson këtë javë, Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti Francez Emmanuel Macron thanë se ishin të hapur për të diskutuar alternativa, por theksoi se ata e konsideruan “backstopin” irlandez “të domosdoshëm” për të siguruar procesin e paqes irlandeze dhe mbrojtjen e integritetit të tregut të vetëm evropian.

Johnson u largua nga takimet duke thënë se Franca dhe Gjermania janë “miq dhe partnerë thelbësorë të Britanisë”.

Në Bruksel, zyrtarët e BE shpejt pyetën se çfarë mund të ofrohej që nuk ishte propozuar në dy vitet e fundit. Dhe ndërsa skuadra e Johnson ishte duke transmetuar të takimeve të tij në Francë dhe Gjermani, të dy Merkel dhe Macron ishin duke theksuar se çështja nuk ishte vetëm e tyre. Kombet e tjera të BE-së gjithashtu do të duhet të bien dakord.

Mungesa e një përparimi do të bëjë që negociatat e Johnson me një aleat tjetër kyç, SHBA, të bëhen edhe më të rëndësishme.

Johnson planifikon të takohet me Trump në Biarritz ndërsa përpiqet të  diskutojë ndonjë marrëveshje me të.

Ky është një moment për Johnson. Jo vetëm që ai ka afatin e 31 tetorit përpara, por Parlamenti kthehet në fillim të shtatorit. Dora e fundit e pokerit nuk është luajtur akoma.