MENU
klinika

Editorial i Washington Post

Trump gaboi, ISIS nuk është ‘i vdekur’

10.08.2019 - 10:10

Trump shpesh ka deklaruar fitore kundër ISIS. “Ne bëmë një punë të shkëlqyeshme”, tha ai muajin e kaluar.  

Shikoni gjithashtu, kaosin e shkaktuar nga njoftimi i papritur i Trump në dhjetor për një tërheqje trupash nga Siria, e cila çoi në dorëheqjen e Sekretarit të Mbrojtjes Jim Mattis. “Ne kemi fituar kundër ISIS”, tha Trump në një video në Twitter, duke shtuar, “Djemtë tanë, gratë e reja, burrat tanë, ata të gjithë po kthehen, dhe ata po kthehen tani.”

Tani merrni parasysh përfundimet e raportit të inspektorit të përgjithshëm të publikuar së fundmi në Kongres mbi Operacionin Resolve Inherent, fushatën ushtarake amerikane kundër Shtetit Islamik.

Inspektori i përgjithshëm kryesor, Glenn A. Fine i Departamentit të Mbrojtjes, raporton se megjithëse grupi humbi territorin, Forcat e Sigurisë Irakiane (ISF) dhe Forcat Demokratike Siriane (SDF) të mbështetura nga SHBA mbeten të paafta të mbajnë operacione afatgjata kundër militantëve të ISIS.

Raporti thotë se Shteti Islamik ka ende 14,000 deri 18,000 anëtarë. “Ka gjasa të rivendosë rrjetet financiare” si në Irak ashtu edhe në Siri, “po bën një përpjekje të gjerë në mbarë botën për të rekrutuar luftëtarë”, dhe ka kryer sulme asimetrike duke përdorur një rrjet “më të qëndrueshëm” për komandimin, kontrollin dhe logjistikën.

kolana e librave

Raporti citon liderët ushtarakë të thoshin se Shtetet e Bashkuara po tërhiqeshin pikërisht kur aleatët kishin nevojë për më shumë ndihmë në trajnim, pajisje dhe zhvillim të inteligjencës.

Përfundimi dëmtoi aftësinë e Shteteve të Bashkuara për të siguruar dhe monitoruar kampin e shpërngulur të al-Hol në Sirinë verilindore, ku banojnë mijëra familje të Shtetit Islamik.

Në debatet e fundit për presidentin, disa kandidatë demokratë gjithashtu u zotuan të tërhiqeshin nga “luftërat e pafundme”.

Është e vërtetë që votuesit janë lodhur nga konfliktet në Irak dhe Afganistan. Por tërheqja duhet të jetë e kujdesshme, jo e nxituar; varet nga kushtet.

Kërcënimet ekzistojnë akoma në  vendet e luftës siriane dhe kalifatin e Shtetit Islamik dhe do të ishte shumë më mirë që presidenti dhe sfiduesit e tij t’i drejtoheshin botës ashtu siç është, sesa sipas vetë dëshirave të tyre.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Paralajmërimet e Kombeve të Bashkuara

‘Rikthehet’ ISIS, sulme të mundshme para fundvitit