MENU
klinika

Flet profesori amerikan

Zbulohet kushti që Kosova dhe Serbia të hyjnë në BE

16.08.2019 - 09:35

Profesori amerikan, Alon Ben Meir, ka komentuar deklaratën e vendeve të QUINT-it rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Përmes një postimi në Twitter, shkruan se nëse Kosova dhe Serbia dëshirojnë të jenë në BE duhet të fillojnë menjëherë dialogun.

kolana e librave

Kosova dhe Serbia duhet ta dinë se pesë shtetet e NATO-s dhe QUINT-it (SHBA, Franca, Gjermania, Italia dhe Britania e Madhe) janë aleatët e tyre, dhe nëse ato nuk duan pengesa në rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian, duhet të përfshihen në dialog të ndërmjetësuar, i cili ka ngecur që nga viti i kaluar”, ka shkruar profesori amerikan.